Xiao má ambície stať sa významným hráčom na mobilnom trhu aj mimo Číny.REUTERS/Kim Kyung-Hoon
StoryEditor

Expandovať mimo Číny sa doteraz báli, odvahu im dodá dohoda s Microsoftom

06.06.2016, 10:00

Čínsky Xiaomi a americký Microsoft uzavreli dohodu o vzájomnej spolupráci v patentoch a využívaní softvéru. Cieľom je vytvorenie dlhodobého partnerstva. Softvérový gigant dodá v rámci dohody mobilnému výrobcovi okolo 1 500 svojich patentov. O finančných podmienkach spoločnosti mlčia.

Dohoda, ktorú spoločnosti oznámili v stredu, zahŕňa aj Dohovor o vzájomnom licencovaní patentov. Xiaomi sa v nej zaviazalo, že bude na svoje telefóny a tablety inštalovať kópie produktov amerického partnera, a to vrátane kancelárskeho balíka Office a servisu hlasovej komunikácie Skype, píše idnes.cz.

Microsoft už uzavrel licenčné dohody s mnohými svetovými výrobcami mobilných zariadení, ktoré sú založené na platforme Android. S čínskymi výrobcami sa mu to doteraz nedarilo. Analytici pre portál Reuters uviedli, že Xiaomi má ambície stať sa významným hráčom na mobilnom trhu aj mimo Číny. Jedného z piatich najväčších výrobcov smartfónov na svete však v takom kroku obmedzovala slabá ochrana jeho patentov a tiež obavy z vlečúcich sa právnych sporov. Čínske Xiaomi a americký Microsoft uzavreli dohodu o vzájomnej spolupráci v patentoch a využívanie softvéru. REUTERS/Lucy Nicholson

"Táto dohoda im môže priniesť dostatok patentových podkladov pre expanziu na západné trhy," okomentoval dohodu britský analytik Sameer Singh. Podľa neho je spoločnosť Xiaomi na domácom čínskom trhu pod neustálym tlakom lacnejších výrobcov telefónov s operačným systémom Android, takže jej rozšírenie na ďalšie svetové trhy je nevyhnutné.

Podľa analytickej spoločnosti Strategy Analytics klesol predaj telefónov Xiaomi na čínskom trhu medziročne o deväť percent. Trhový podiel tohto výrobcu potom medziročne klesol o jeden percentuálny bod na súčasných 12 percent, a to v dôsledku tlaku nielen veľkých konkurentov ako sú Huawei či Samsung, ale aj menej výrazných spoločností v podaní domácich rivalov OPPO a Vivo.

Viceprezident pre firemnú klientelu Jonathan Tinter potvrdil, že Microsoft chce týmto krokom, teda predinštalovanými produktmi na zariadeniach Xiaomi, preniknúť k ich užívateľom. Podrobnosti vzájomnej dohody s čínskym výrobcom však odmietol bližšie komentovať. Podotkol len, že takúto dohodu uzatvára Microsoft len s vybranými strategickými partnermi.

01 - Modified: 2022-08-12 06:52:19 - Feat.: - Title: Britská ekonomika v 2. kvartáli klesla o 0,1 percenta, menej ako ekonómovia čakali 02 - Modified: 2022-08-11 10:53:45 - Feat.: - Title: Drvivá väčšina Slovákov výrazne chudobnie, iba tieto dve povolania dokázali pokoriť infláciu 03 - Modified: 2022-08-12 22:00:00 - Feat.: - Title: Mýty o hospodárskom rozkvete Moskvy. Úpadok Ruska ľudia ani politici nechápu 04 - Modified: 2022-08-09 08:48:27 - Feat.: - Title: Nemecká ekonomika stratí pre vojnu a vysoké ceny energií viac ako 260 miliárd eur 05 - Modified: 2022-08-04 09:57:30 - Feat.: - Title: Nemecké priemyselné objednávky v júni klesli piaty mesiac po sebe
menuLevel = 2, menuRoute = style/digital, menuAlias = digital, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
14. august 2022 07:54