Hospodárske noviny sú mediálnym partnerom Ceny za architektúru CE-ZA-AR. O Cenu verejnosti môžete hlasovať TU.
V parku v Stupave vznikol nezvyčajný objekt. Supergola, prechodná ne-štruktúra, bez jedinej uzavretej plochy s hustým lesom stĺpov je výsledným objektom [1:1] WORKSHOPU 2017.
Objekt môže z diaľky pripomínať vznášajúcu sa líniu, levitujúcu medzi skupinkou stromov, vďaka úmyselne nepravidelnej kompozícii subtílnych stĺpov, na ktorých je horizontálna konštrukcia pripevnená.
Dĺžka zastrešenia je necelých 20 metrov a šírka približne 3 metre. Zvláštnosťou je ohýbané zavetrenie jednoduchej rámovej konštrukcie, viditeľné až pri pohľade zo spodu. Stĺpy svojim usporiadaním a hustotou vytvárajú premenlivé prostredie. Dáva tak voľnej zelenej ploche parku iný význam, reaguje na romantické prostredie a slúži ako atraktor.
Stĺpy svojim usporiadaním a hustotou vytvárajú rôznorodé prostredia, schopné generovať rozličné situácie. Supergola odkazuje aj na tradičné parkové solitérne architektúry, altánky, pergoly, pavilóny, skleníky, objekty na chov zvierat a pestovanie ovocia či zeleniny, či len na pochabé šľachtické radovánky.
Pozrite si fotografie Supergoly v parku v Stupave:
Zelená plocha doteraz nebola veľmi využívaná, teraz ponúka nové možnosti
Vrámci týchto workshopov si môžu študenti domácich a zahraničných vysokých škôl vyskúšať iný formát a priamo si vyskúšať prácu na reálnom objekte v mierke 1:1.
Workshop je produktívnym dialógom medzi študentami s rôznorodými skúsenosťami, názormi a očakávaniami a skúsenými lektormi a architektami z praxe. Takéto prostredie stimuluje vytvorenie netriviálneho objektu pripraveného stať sa súčasťou lokálneho kontextu, inšpirovať k širokým možnostiam použitia a oživiť existujúci verejný priestor s potenciálom alebo vyblednutou minulosťou, ktorému často chýba odborný zákrok a kde nepostačuje nadšenie aktivistov, či ad-hoc zásahy samospráv. Od roku 2016 je [1:1] WORKSHOP kočovným podujatím, putujúcim po rôznych miestach na Slovensku.
Už minulý rok o cenu CE-ZA-AR súťažil projekt z Piešťan – UWO. Aj ten vznikol na workshope. Tvorcovia ale tvrdia, že Supergola a UWO sa nedajú porovnávať, aj keď obidva objekty sú z rovnakého materiálu.
„Keďže vždy ide o nové prostredie, podmienky a kontext a každý rok prichádzajú noví študenti, workshop nemôže mať rovnaké témy ani zámery, aj keď sa z času na čas podobné objavujú, keď ide o podobný typ prostredia (les, park atď...). Workshop v Stupave ani v Piešťanoch nemal dopredu zadanú žiadnu tému, všetko sa udialo a vymyslelo až na mieste.“
Supergola na rozdiel od UWO vznikla v parku, ktorý má otváracie hodiny aj záhradíka. Piešťanské Lido je v porovnaní so Stupavou divočina.
„Stupavský park disponuje mobiliárom, takže pobytové prvky nepotreboval.
Sústredili sme sa na akési označenie, vytýčenie konkrétneho miesta v nepoužívanej časti parku, na ktorý sme chceli upozorniť. Na Lide sa Uwo prirodzene stalo silným pobytovým miestom, ktoré iba podtrhlo existujúce prostredie a atmosféru divočiny bez akéhokoľvek mobiliáru či osvetlenia. V oboch prípadoch sme teda nechceli byť agresívni a ani zásadne meniť charakter pôvodného prostredia,“ hovoria tvorcovia.
Ak chcete podporiť Supergolu a hlasovať za toto dielo v súťaži Hospodárskych novín o Cenu verejnosti, môžete tak urobiť TU.
názov: Supergola
autori: Ransu Helenius, Tobias Foged Permin, Anna Cséfalvay, Marianna Maczová, Danica Pišteková, Veronika Trnovská, Vít Halada, Benjamín Brádňanský, účastníci [1:1] WORKSHOPU 2017
fotografie: Anna Horčínová, Lorcan Koethe