Obec Čičmany dnes netreba nikomu zvlášť predstavovať. Ich sláva, ktorá prerástla hranice Slovenska, však nemá ani zďaleka dlhú tradíciu. Ešte pred 20 rokmi bola väčšina pamiatkovo chránených chalúp v nevábnom stave, mnohé doslova v dezolátnom.
Spoločenský život a kultúrne akcie takmer žiadne a turizmus, vzhľadom na unikum miesta, nijako mimoriadny. O pôvodnom remeselníctve ani nehovoriac. Upadajúce zvyky vo všetkých týchto oblastiach sa podarilo oživiť až manželom Kudjakovcom, ktorí sa sem po návrate z cudziny nasťahovali. A veci sa postupne začali meniť.
Upletiem si ich aj sám!
Po rokoch práce v Anglicku a Írsku sa Juraj Kudjak vrátil na Slovensko a v Čičmanoch kúpil jednu z najstarších, najkrajších, ale zároveň najrozpadnutejších dreveníc. Stála oproti rodného domu jeho mamy.
Po náročnej rekonštrukcii historickej budovy sa spolu s manželkou pustili aj do prerábky humna s víziou vytvorenia miesta na občerstvenie a kúpu suvenírov pre turistov. Najskôr vznikla malá predajňa a bufet, dnes prevádzkujú špičkovo zariadenú predajňu, štýlové ubytovanie a v lete aj reštauráciu.
Napokon sa šikovným manželom podarilo vybudovať aj Dvor Ondreja Gregora, z ktorého sa stalo kultúrne centrum obce. Jeho výhodou je určite aj to, že susedí s dvoma objektmi Považského múzea.
Pozrite si ukážky práce "zlatých mužských ručičiek" z Čičmian:
Ale to už trochu predchádzame udalosti. „Aj vďaka mojej starej mame, ktorá pochádzala priamo z Čičmian a vedela krásne vyšívať, sa mi odmalička páčil miestny kroj,“ spomína Juraj.
„Rozhodol som sa, že si musím jeden funkčný zadovážiť. Sklamaný som však zistil, že okrem vyšívanej košele sa už nič p...
Zostáva vám 85% na dočítanie.