Verejné súťaže sa už, našťastie, stávajú bežnou súčasťou riešenia verejného priestoru. Do tej vyhlásenej spoločnosťou WOAL sa zapojilo šesť tímov z Česka a Slovenska. Výsledkom bude nové parkové námestie nesúce viac ako symbolicky meno Enea Lanfranconiho – pôvodom talianskeho inžiniera vďaka ktorému má Dunaj v Bratislave svoju dnešnú regulovanú podobu.
Vyrastie v miestach, kde sa svojho času rátalo s planetáriom, no zo zámeru zišlo. Súčasťou poroty boli aj zástupcovia mestskej časti Bratislava-Staré mesto a jednou z podmienok bolo i prirodzené zatienenie minimálne polovice námesti s dôrazom na dlhoveké stromy vhodné do mestského prostredia a odolné voči suchu.
V galérii si pozrite jeho plánovanú podobu:
Víťazom sa stalo architektonické štúdio BETWEEN. „Oslovila nás hra s priestorom, ktorý je niekde medzi mestom a okolitou krajinou, ktorá začína riekou,“ povedala jedna z riešiteliek Katarína Fejo pre portál archinfo.sk.
„Návrh, ktorý komisia odporúča, je silný v jednotlivých funkciách. Ich skĺbením vytvára vysokú užívateľskú flexibilitu. Kombinácia prírodných prvkov vytvára zaujímavú mestskosť a zároveň príťažlivosť pre pobyt aj rôzne aktivity.
Takýto priestor nepotrebuje ´návod na použitie´, autori vytvorili veľmi intuitívny koncept,“ opisuje návrh urbanista a člen poroty Peter Gero. Schladzovať prostredie budú košaté platany, počíta sa aj s dažďovými záhradami a trávnikmi doplnenými rôznymi druhmi bylín a kríkov.
„Prišlo nám nesmierne dôležité chápať priestor v širšom kontexte. Pracovať s motívom kontinuálneho pohybu po nábreží a vytvoriť priestor, kde keď chcem, môžem ísť ďalej pozdĺž nábrežia, alebo ma ten priestor vtiahne dovnútra do akejsi oázy pokoja pri rieke," dopĺňa Tomáš Hanáček zo štúdia BETWEEN.