Čokoláda totiž nie je iba jedným z hlavných vývozných artiklov Belgicka ale spolu s hranolkami a pivom tiež kultúrnym dedičstvom, píše denník The Guardian.
"Je belgická čokoláda stále belgickou, keď takmer všetky výrobne sú v rukách zahraničných spoločnosti?" pýta sa flámsky denník Het Nieuwsblad.
Naposledy predali čokoládovňu Galler, ktorú kúpila katarská kráľovská rodina. Firma z Liège mala minulý rok rekordný obrat vo výške 35 miliónov eur a hrubý prevádzkový zisk 2,5 milióna eur.
Zakladateľ Jean Galler mal podľa The Guardian aspoň to šťastie, že si ho noví majitelia vo firme nechali. V spoločnosti bude pôsobiť ako kreatívny riaditeľ.
Firmu Guylian, ktorú založili v roku 1958, vlastní juhokórejský konglomerát Lotte. Ďalšieho výrobcu Jacques, ktorý funguje od roku 1896, má holandská spoločnosť Baronie. Côte d’Or (1883) a Meurisse (1845) patrí americkému výrobcovi cukroviniek Mondelez.
"Je to samozrejme škoda, že zahraničné spoločnosti kupujú naše národné klenoty. Cítim to aj sám: každý deň mi volá nejaký Arab alebo Číňan, že chce investovať milióny, priviesť firmu k rastu a dobyť svet," povedal Het Nieuwsblad čokolatiér Dominique Persoone.
Generálny tajomník belgického združenia výrobcov čokolády a cukroviniek (Choprabisco) Guy Gallet ale zostáva optimistický. Podľa neho je hlavné, že zahraniční vlastníci vytvárajú v Belgicku pracovné miesta.
"Veľa francúzskych vinárstiev má zahraničného majiteľa, ale víno je stále francúzske. Je to to isté ako u nás," povedal Gallet The Guardian. Podľa neho ani nie je možné, aby sa belgická čokoláda vyrábala mimo Belgicka, a majitelia to dobre vedia.