Pixabay
StoryEditor

Prečo by muži mali jesť orechy?

08.07.2021, 19:00
Autor:
ipip
Orechy majú mnohé pozitívne vlastnosti, naposledy si pripísali ešte jeden benefit.

Mužom, ktorí denne jedli asi dve hrste mixu mandlí, lieskových orechov a vlašských orechov po dobu 14 týždňov, sa zlepšil stav počtu spermií. Tie boli aj „životaschopnejšie“, zistili vedci.

Z vedeckej obce sa stále viac ozývajú hlasy, tvrdiace, že pribúdajú dôkazy o tom, že zdravá výživa môže zvýšiť šance na počatie, informovalo BBC.

V priemere jeden zo siedmich párov má ťažkosti s otehotnením a približne 40 až 50 percent prípadov neplodnosti je zapríčinených mužskou časťou populácie.

Pravidelná konzumácia orechov môže zlepšiť kvalitu spermií, tvrdí štúdia

Vedci v rámci štúdie, z ktorej zistenie vychádzalo, náhodne rozdelili 119 zdravých mužov vo veku 18 až 35 rokov do dvoch skupín:

- Muži v prvej skupine si denne pridávali do svojej bežnej stravy 60 gramov orechov.
- Muži v druhej skupine neurobil žiadne zmeny v svojich stravovacích návykoch, ani v zložení stravy.

Výsledok bol, že mužom z prvej skupiny sa zlepšila kvalita spermií nasledovne:

  • Počet sa zvýšil o 14 percent
  • Vitalita o 4 percentá
  • Pohyblivosť (pohyb) o 6 percent
  • Morfológia (tvar a veľkosť) o 1 percento

To všetko sú parametre, ktoré Svetová zdravotnícka organizácia uvádza ako meradlo kvality spermií a ktoré sú spojené s mužskou plodnosťou. Odborníci uviedli, že štúdia podporila ďalšie zistenia, a to, že strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny, antioxidanty a vitamín B prispieva k zlepšeniu plodnosti. Orechy (okrem tohto plusu) obsahujú však aj iné pozitíva, akými sú mnohé živiny.

"Z literatúry vyplýva, že zmeny smerom k zdravému životnému štýlu, ako je napríklad sledovanie zdravej výživy, môžu pomôcť pri počatí," uviedol doktor Albert Salas-Huetos z univerzity Rovira i Virgili v Španielsku.

„Drobné“ ALE

Výskumníci však varovali, že títo muži sú zdraví a očividne plodní, a preto nebolo jasné, či by sa zistenia vzťahovali aj na širšiu mieru populácie, vrátane mužov s problémami súvisiacimi s plodnosťou.

Allan Pacey, profesor andrológie na univerzite v Sheffielde, ktorý nebol zapojený do výskumu, uviedol, že je tiež možné, že muži v prvej skupine (ktorí zaradili do jedálnička orechy) mohli urobiť iné pozitívne zmenyvo svojich životoch, ktoré štúdia nezohľadnila.

Doktorka Virginia Boltonová, bývalá konzultantka klinického embryológa v Guy's Hospital v Londýne, zas uviedla, že zistenia sú "zaujímavé akademicky", ale nie je možné povedať, aký vplyv by mali mať, pokiaľ ide o zvýšenie šancí na tehotenstvo.

"Dovtedy, kým nedostaneme odpovede na niektoré otázky, mali by sme zatiaľ všetci povzbudzovať našich pacientov, aby prestali piť alkohol, prestali fajčiť, zdravo jesť a odporúčať im všetky tieto štandardné veci."

Výsledky štúdie boli odprezentované na výročnom stretnutí Európskej spoločnosti pre reprodukciu a embryológiu človeka v Barcelone.

01 - Modified: 2022-08-16 16:00:00 - Feat.: - Title: Pistácie si doprajte hlavne v lete. Chránia pred slnkom, dobre zaspíte a toto spravia s vašou pleťou a vlasmi! 02 - Modified: 2022-08-09 14:00:03 - Feat.: - Title: Ram si splnil sen a otvoril v Bratislave pan-ázijskú reštauráciu. Bolo to náročné a zložité, ale čo dnes nie je, že áno 03 - Modified: 2022-08-08 09:14:42 - Feat.: - Title: Takto vyzeral prvý socialistický fast food v Bratislave. Burger u Gurmana stál 10 korún, hranolčeky dávali do pohárika 04 - Modified: 2022-07-30 22:00:00 - Feat.: - Title: Krásny pivný svet: Spoznajte najbizarnejšie nápoje zo sladu a z chmeľu naprieč zemeguľou 05 - Modified: 2022-07-28 16:00:00 - Feat.: - Title: Ako správne vybrať melón či paradajky prečo je chyba kupovať ovocie a zeleninu poobede?
menuLevel = 2, menuRoute = style/gastro, menuAlias = gastro, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
17. august 2022 13:33