Prvý nález je síce relatívne staršieho dáta, ale v mrazničkách našich českých susedov môže (nebodaj) číhať až do tohto predvianočného času. V apríli tamojší veterinári zistili, že vyše desaťtisíc pstruhov dovezených z Talianska malo vo svalovine zakázanú leukomalachitovú zeleň (je produktom zdegradovanej malachitovej zelene).
Hoci sa podľa vyjadrenia hovorcu českej Štátnej veterinárnej správy Petra Vorlíčka so zvyškami tejto látky v posledných rokoch stretávajú zriedka, aj tento rekordný „úlovok“, v ktorom boli limity prekročené sedemnásobne, dokazuje, že ostražitosti nie je nikdy dosť.
Malachitová zeleň sa používa ako liečivo proti parazitom a plesniam, pre potenciálne karcinogénne účinky je však dovolená iba na ošetrenie okrasných a akváriových rybičiek. Tie určené na konzumáciu ju od roku 2000 nesmú v rámci Európskej únie obsahovať vôbec, zakázaná je napríklad aj v Spojených štátoch amerických alebo v Kanade.
Áno, je pravda, že ak zjete jednu filetu takejto „zelenej“ ryby raz za rok, nemusí sa vám nič stať. V súčasnosti sa však potenciálne rizikové látky na nás valia z rôznych smerov – od jedla a nápojov až po oblečenie či kozmetiku, takže zbytočne si pridávať niečo do tohto chemického koktailu nechce dobrovoľne asi nikto.
Ďalšia alarmujúca správa prišla z Londýna. Noviny The Times upozornili začiatkom tohto roka na zistenia vedcov z univerzity King's College v Londýne. Tí poukázali na skutočnosť, že voda v Temži, ktorá metropolou Veľkej Británie preteká, obsahuje toľko kokaínu, že to spôsobuje hyperaktivitu živočíchov, najmä úhorov, ktoré v rieke žijú.
Výskum dokázal, že úroveň stopového množstvá drogy, ktorá sa z ľudského tela dostáva do odpadových vôd prostredníctvom moču, je tam najvyššia zo všetkých hlavných miest v Európe. V Londýne síce fungujú čističky odpadových vôd, ale keď výdatne prší, filtre nefungujú stopercentne a kapacitne ne...
Zostáva vám 85% na dočítanie.