Jedni ju považujú za burinu, pre druhých je pŕhľava liečivou bylinou. A práve druhá možnosť je tou správnou, a to nehovoríme len o jej využití v čaji, šampóne alebo ako jarný špenát. Skúšali ste už niekedy napríklad pŕhľavové pesto, smoothie alebo cheesecake? Nie? Chyba.
(Ne)obyčajná burina
Povedzme si na začiatok niečo o jej koreňoch. Pŕhľava pravdepodobne pochádza z pásu medzi stredovýchodnou Európou po ázijské pohorie Pamír. Dnes už zástupcov jej rodu nájdeme aj v severnej Afrike, Amerike, Austrálii alebo na Novom Zélande. Potrebuje vlhkú pôdu a najlepšie sa jej darí v miernom podnebí severnej pologule.
Druhov pŕhľavy existuje veľa, u nás sa najčastejšie stretávame s pŕhľavou dvojdomou – to znamená, že rastlina môže mať ako samičie, tak aj samčie kvety, oboje zároveň však nie.
"Pokiaľ na rastline vykvitne prvý samičí kvet, ostatné sú už tiež samičie," hovorí na začiatok Pavel Hala, ktorý je duchovným otcom českej pŕhľavovej obrody. Študoval Mendelovu poľnohospodársku univerzitu v Brne a teraz zastrešuje v neziskovej organizácii PSII Inkubačný Inštitút niekoľko projektov naviazaných na pŕhľavy.
Hovorí o nich dychtivo aj láskyplne a vďaka zapálenej diskusii s ním zisťujem, že táto rastlina má rozhodne čo ponúknuť. Hlavným dôvodom, prečo si ju všímať práve na jar je, že vtedy „nasáva“ silu z dômyselného koreňového systému, ktorý siaha až dva metre hlboko. Vie si teda z pôdy vytiahnuť všetko dôležité,...
Zostáva vám 85% na dočítanie.