V inštitúte zistili, že skoro všetky zažité predstavy o zdravej výžive sú nezmysel. Napríklad nutnosť chudnúť na predpisovú váhu je mýtus: mať päť kíl nadváhy je totiž zdravé. A nielen to. Věra Adámková z pracoviska preventívnej kardiológie IKEM hovorí, že za dva roky, kedy sa tím lekárov a vedcov zaoberal výskumami dlhovekosti, narazil na mnoho prekvapivých zistení. Niektoré prezentovali aj na medzinárodnom kongrese, ktorý sa v rámci projektu Dlhovekosť bez liekov v Česku konal.
Chudnutie na „predpisovú“ váhu podľa nej neprospieva zdraviu tak, ako si väčšina ľudí myslí. „Dnes sa každý slepo riadi tabuľkami alebo teraz najčastejšie indexom BMI. Ale to je len pomôcka. Zdravé je mať päť - šesť kíl nadváhy, to sú najšťastnejší ľudia,“ hovorí doktorka Adámková.
„Keď k lekárovi príde dvadsaťpäťročná slečna a musí ísť na operáciu, síce má vzorové BMI, lenže ja vidím, že sa poriadne najedla kedysi dávno na základnej škole, a je mi jasné, že nemá žiadne rezervy. To o generáciu starší človek s päťkilovú nadváhou sa bude po zákroku pravdepodobne zotavovať o dosť lepšie.“
Podobných mýtov zborili odborníci z IKEM dlhý rad. Napríklad: po hamburgeroch nepriberiete. Opaľovanie - a to aj v soláriu - má pre telo väčší prínos, ako riziká. Pražené arašidy sú prospešné. A biopotraviny sú zbytočné.