Káva, čaj, kakao či kolové nápoje. V tejto podobe sa dostávame do styku s najrozšírenejším stimulantom na svete najčastejšie. Zaujíma vás, čo sa stane, keď kofeín zo svojho života odstránite?
Kofeín je trochu kontroverzná látka, ktorá môže byť na jednu stranu človeku prospešná, ale na druhej strane môže škodiť, píše portál idnes.cz.
Medzi pozitívne účinky kofeínu odborníci radia zmiernenie únavy, zlepšenie pamäti a koncentrácie, kofeín je tiež považovaný za antiastmatikum. Ďalej zrýchľuje tep, stimuluje dýchací a obehový systém a pomáha ľuďom s nízkym krvným tlakom.
„Kofeín na nás môže pôsobiť aj negatívne, a to v zmysle prekysľovania organizmu. Preto niektorých konzumentov po pití kávy bolí žalúdok či pociťujú pálenie záhy,“ uvádza nutričná špecialistka Štěpánka Čivrná zo Sveta zdravia OneLife. Káva pôsobí tiež ako diuretikum - zvyšuje tvorbu moču, a preto by sme mali ku každej káve vypiť pohár vody nad rámec nášho bežného pitného režimu.
Na kofeíne si môžeme vytvoriť aj závislosť, upozorňuje nutričná špecialistka. K abstinenčným príznakom môže dôjsť, ak znížime príjem kofeínu alebo ho úplne vysadíme po jeho dlhodobom a pravidelnom užívaní vo vyšších dávkach.
„Avšak príznaky nie sú spravidla nijako silné. Patrí medzi ne podráždenosť, únava a zhoršenie nálady. V priebehu dvoch až troch dní obvykle odznievajú. Za bezpečnú dávku sa považuje asi 300 mg kofeínu, čo sú asi tri šálky kávy,“ upresňuje Štěpánka Čivrná.
Vo fotogalérii nájdete, ako pôsobí vysadenie kofeínu na ľudský organizmus.
StoryEditor