Ako vyzerajú dnešné vysokoškolské internáty počas skúškového obdobia? V niečom sa nezmenili, aj dnes sa tam svieti dlho do noci a študenti sa snažia aj napriek pokročilej nočnej hodine narvať do hlavy ďalšie a ďalšie stránky z učebníc. Menia sa ale ich podporné prostriedky.
Kým v minulosti sa študenti spoliehali na "turka", ktorý by slabším jedincom spôsobil srdcový záchvat, dnes majú k dispozícii aj ďalšie stimulanty. Podľa výskumu agentúry STEM/MARK pre značku Nescafé, ktorý prebehol v októbri v Českej a Slovenskej republike, patrí medzi najviac využívané stimulanty z jednej tretiny káva, ďalej čaj a sladkosti, sex a energetické nápoje. Kávu "so spodkom" si nikdy nedajú takmer dve tretiny opýtaných.
Cigarety na ústupe, to radšej sex
Z vykonaného výskumu vyplýva, že len necelých 6 percent opýtaných študentov a študentiek využije ako stimulačný prostriedok cigaretu. Namiesto toho si ale radi doprajú drobnú sladkosť či kávu. Prieskumu sa zúčastnilo viac ako tristo českých a tristo slovenských študentov. A ak žiadnu nemajú práve po ruke, uvoľnia sa pred skúškovým stresom sexom (16 percent). Milostným hrám, ktoré študentov upokoja, vylepšia im náladu a nabudia k ďalšiemu učeniu, dávajú prednosť skôr Česi než Slováci, ktorí sa k tejto činnosti uchýli len z 5 percent.
Českí študenti sa tak pravdepodobne veľmi nelíšia od zámorských kolegov. Podobnú anketu si v roku 2005 objednala medzi americkými a kanadskými vysokoškolákmi žuvačková spoločnosť Wrigley. Dve tretiny opýtaných vtedy priznali kofeínový predskúškový doping, 76 percent ich v skúškovom období chodilo "vybieliť" chladničku. A nie je asi veľkým prekvapením, že v americkom prieskume zadanom žuvačkovým koncernom študenti častejšie uvádzali, že k lepšiemu sústredenia im pomáha práve žuvanie.
Najviac ekonómovia a prírodovedci
Podľa údajov agentúry STEM/MARK je káva ako aktívny stimul pri učení najdôležitejší pre študentov ekonomických odborov, naopak technici podľa prieskumov účinkom kávy a kofeínu taký veľký význam neprikladajú. V tom sa zhodujú študenti oboch krajín. Najviac sa kávou v skúškovom období nalievajú študenti prírodovedných a ekonomických odborov.
Z výskumu tiež vyplýva, že slovenskí študenti sú oproti českým väčší "kávari", na škole ich začne piť kávu až 40 percent, (oproti 20 percentám českých študentov) a dávajú prednosť čistej chuti kávy (40 percent opýtaných Slovákov a Sloveniek). Česi si zase obľúbili kávy s príchuťou, favoritmi sú u nich vanilka, karamel a orech.
idnes.cz
StoryEditor