Marocké trhy sú posiate farebnosťou korenín.© Alan Hyža
StoryEditor

Tam, kde jedlo stmeľuje rodinu. Takto sa varí v arabskom svete

09.12.2016, 23:00
Autor:
HNstyleHNstyle
Povedz mi, čo a ako ješ, a ja pochopím, kto si.

Výber potravín, príprava jedla, ale aj pravidlá vrátane odporúčaní i obmedzení odrážajú mentalitu národa a jeho kultúru.

Novú knihu o arabskej kultúre, varení a tradíciách Arábia chutí pripravila iracká Slovenka, ktorá ako diplomatka pôsobila v Egypte, Kuvajte a Iraku Emíre Khidayer spolu s renomovaným fotografom Alanom Hyžom.

Sýto farebné obrázky a fascinujúce príbehy vás prenesú do reality štyroch arabských regiónov so všetkými jej farbami, chuťami, vôňami i pachmi.

Emíre Khidayer &

​Khidayer Dubaji viedla firmu v oblasti informačných technológií. V Chartúme pracovala ako politická poradkyňa pre hlavného predstaviteľa OSN pre Sudán.

Autorka znova približuje Arabov a ich svet, pričom tentoraz si na mušku berie ich každodenný život, kde v popredí stojí kulinárstvo. Cez ľudí a príbehy, zvyky a recepty otvára dvere do kuchýň štyroch arabských regiónov.

​"Nech vás táto kniha prevedie zákutiami arabského sveta, kde ľudia s láskou, ochotou alebo niekedy aj s povinnosťou pripravujú jedlo pre seba, pre svoje deti, ale i akéhokoľvek návštevníka z iného sveta. Kde sa miestni ľudia veľkoryso podelia aj o to málo, čo majú, a kde tiež platí, že láska ide cez žalúdok. Spoločné sedenia za stolom stmeľujú rodinu. A v arabskom svete nič dôležitejšie než rodina nie je," píše v úvode Khidayer.

"Hoci kulinárska línia je v tejto knihe primárna, nabalená je skúsenosťami a poznaním širokého spektra arabskej kultúry. Charakter knihy by najvhodnejšie zapasoval do označenia „spoločenské etnokulinárstvo“. V praktickej podobe pre čitateľov, ktorí pátrajú po konkrétnych receptoch, mám dobrú správu. Aj v tejto knihe ich nájdu, dokonca si z nich určite vyberú aj gurmáni. Recepty sú často vsadené do širšieho rámca konkrétneho príbehu v konkrétnej krajine," spomína v úvode knihy Arábia chutí odborníčka na Blízky východ.

01 - Modified: 2022-10-01 11:00:00 - Feat.: - Title: Vyskúšajte si spraviť zdravú nátierku z papriky a fazule 02 - Modified: 2022-09-25 10:00:00 - Feat.: - Title: Polievky z tekvice na mnoho spôsobov: Uvarte si ju s pečenú či na spôsob gulášu 03 - Modified: 2022-09-17 10:00:00 - Feat.: - Title: Výborné bravčové kotlety: Pripravte sýty obed pre celú rodinu na tri rôzne spôsoby 04 - Modified: 2022-09-17 10:00:00 - Feat.: - Title: Výborné bravčové kotlety: Pripravte sýty obed pre celú rodinu na tri rôzne spôsoby 05 - Modified: 2022-09-18 10:00:00 - Feat.: - Title: Vyskúšajte mriežkované koláče: Vyzerajú efektne a chutia perfektne!
menuLevel = 2, menuRoute = style/gastro, menuAlias = gastro, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
04. október 2022 06:32