StoryEditor

Cholesterol a proteíny: Mýty a fakty o vajciach, ktoré by ste mali vedieť

29.03.2018, 00:01
Autor:
sansan
Pozrite sa s nami na najväčšie mýty a fakty o vajciach. Sú skutočne výživné a neškodné?

Vajcia sú v niektorých ohľadoch pre vaše zdravie veľmi prospešné. V prvom rade sú plné živín. Obsahujú vysoko kvalitné bielkoviny, to znamená, že ponúkajú všetkých deväť esenciálnych aminokyselín, ktoré si ľudské telo nevie vyrobiť samo, a preto musia pochádzať zo stravy.

Proteín vo vajciach pomáha budovať a udržiavať svalovú hmotu, rovnako ako posilňuje pocit nasýtenia, z ktorých obe sú dôležité pre kontrolu váhy, píše odborníčka na výživu Lisa Dryer pre CNN.

Vajcia sú tiež jedným z mála zdrojov vitamínu D a nutričného cholínu, ktoré môžu prispieť k ochrane proti vrodeným chybám u detí. Obsahujú vitamín A, vitamín B12, riboflavín a antioxidant selén, rovnako ako luteín a zeaxantín, ktoré pomáhajú udržať vaše oči zdravé.

Väčšina kalórií, vitamínov a minerálnych látok sa nachádza v žĺtkach. V galérii nájdete mýty a fakty o vajciach podľa SA Health, ktoré by ste mali poznať.  

​Ale čo cholesterol vo vajciach? Je pravda, že vajcia majú vysoký obsah cholesterolu v potrave, ktorý tiež nájdete v žĺtku, ale zas majú nízky obsah nasýtených tukov, ktoré sú väčšími vinníkmi, pokiaľ ide o zvyšovanie hladiny cholesterolu v krvi. Z tohto dôvodu môžete dať vajciam zelenú.

Analýza zistila, že vyššia spotreba vajec (až na jedno vajce denne) nie je spojená so zvýšeným rizikom ischemickej choroby srdca alebo cievnou mozgovou príhodou. A fínska štúdia z roku 2016 na vzorke viac ako 1000 mužov dospela k záveru, že vajcia alebo príjem cholesterolu nie sú spojené so zvýšeným rizikom ischemickej choroby srdca, a to aj u tých ľudí, ktorí sú geneticky náchylní k silnejšiemu účinku cholesterolu z potravy na hladinu cholesterolu v krvi.

Väčší vplyv na vaše zdravie má to, ako si vajcia pripravíte a s akými potravinami ich kombinujete. Jedno veľké stratené vajce má 71 kalórií a 2 gramy nasýtených tukov a omeleta so špenátom a jedným žĺtkom je tiež štíhlou voľbou. Ale porcia benediktínskych vajec so slaninou a holandskou omáčkou obsahuje asi 800 kalórií a 26 gramov nasýtených tukov.

Takže sa nebojte vychutnávať si vajcia, ale dávajte pozor na to, ako ich jete. A vyvažujte ich ďalšími potravinami, ktoré sú bohaté na vlákninu, ako je ovocie, zelenina a celozrnné výrobky.

01 - Modified: 2022-07-11 16:00:00 - Feat.: - Title: Tajomstvo štíhlej a vypracovanej figúry Diany Mórovej? Jogurt, ovocie a kávička na raňajky 02 - Modified: 2022-07-06 13:00:00 - Feat.: - Title: Po rokoch trápenia má postavu ako lusk! Katka Koščová prezradila, ako schudla bez drastických diét 03 - Modified: 2022-06-24 10:00:00 - Feat.: - Title: Helena Vondráčková má 75 rokov, no jej vzhľad hovorí niečo iné. Takto sa udržiava vo forme 04 - Modified: 2022-06-08 18:10:57 - Feat.: - Title: Biológ Bielik: Pestrá strava bohato vystačí. Doplnky stravy a proteínové nápoje sú len marketing 05 - Modified: 2022-06-06 16:00:00 - Feat.: - Title: Zásady stravovania v lete. Takto nepriberiete na all inclusive dovolenke či kúpalisku
menuLevel = 2, menuRoute = style/gastro, menuAlias = gastro, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
18. júl 2022 21:00