Názov reštaurácie Chernomorka odkazuje na Čierne more, odkiaľ pochádzajú ryby a morské plody v menu. Začať môžete napríklad ustricami, na výber je zo štyroch druhov a viacerých akostí. Tí (menej) odvážni si ich môžu dochutiť citrónovou či malinovou omáčkou. A ochotný personál („ustričník”) vás rád naučí, ako sa ustrice otvárajú. Vraj tu už našli aj perlu.
Ustrice, hrebenatky, morský čert, krab aj homár
Menu je zostavené z výnimočných rýb a receptov, ktoré u nás len tak nenájdete. Koncept reštaurácie je práve zameraný na dostupnejšie ryby a morské plody pre všetkých. Ochutnať tak môžete ryby ako napríklad: sultánka karmínová, kranas, morský vlk, sebastes červený či pražma.
Z morských plodov si určite nenechajte (z taniera) ujsť kalamáre, baby chobotnicu, homára, kraba alebo hrebenatky. Zvoliť si môžete aj spôsob prípravy, vyprážané či grilované, prípadne s omáčkou – cesnakovou, smotanovou, paradajkovou.
Medzi hlavnými jedlami nájdete aj „tradičnejšie” rizoto s morskými plodmi, tagliatelle s lososom, prípadne burger s tigrími krevetami. Taktiež všetky šaláty a predjedlá v sebe nesú závan morskej exotiky. O čiernomorskej rybacej juške a červenom boršči s rybou nehovoriac.
Tradičnú jušku si dokonca môžete v pracovné dni počas obeda dať zadarmo. Reštaurácia tiež ponúka možnosť všetky čerstvé ryby a morské plody kúpiť na váhu v surovom stave a môžete si ich pripraviť u seba doma. Pripomína to rybí trh v prímorskom mestečku, ale nájdete ho v centre Bratislavy.
Viac ako 50 pobočiek
Koncept reštaurácie Chernomorka je franšízou pôvodom z Ukrajiny. Majiteľkou tohto nápadu je Oľga Kopylová, ktorá začínala v gastronómii na Kryme. Neskôr sa presťahovala do Kyjeva, kde pracovala ako čašníčka. V roku 2013 rozbehla spolu s manželom Volodymyrom vlastný biznis Chernomorka a dodnes sa koncept rozšíril na vyše 50 pobočiek v rôznych krajinách od Ukrajiny, Moldavska, Poľska až na Slovensko.
V pláne sú pobočky v Nemecku a Veľkej Británii. Jedným z hesiel Chernomorky je: „Rybu len vyprážame.” Slovo vyprážať (smazhyty) sa však v ukrajinčine, na rozdiel od slovenčiny, používa pre viaceré tepelné úpravy. Chernomorka má pripravené aj špeciálne ponuky podľa dodávky rýb, teraz napríklad prebieha „ustricový február”.
Ustrice je dôležité jesť čerstvé, cestujú k nám niekoľko hodín a hneď ako dorazia, putujú opäť do vody. V menu nájdete niekoľko druhov s rôznymi názvami, pri ktorých je označenie “№” s číslom, ktoré naznačuje veľkosť ustríc. Čím väčšia ustrica, tým staršia, pričom tá môže ukrývať aj perlu.
Otvorenú ustricu treba zjesť do 20 minút, potom jej kvalita klesá a neodporúča sa jesť. Každý deň sa koná „ustricová päťminútovka” – všetky ustrice, ktoré si počas nej sami otvoríte, môžete zjesť. Dobrú chuť.