Daniel Hilbrecht
StoryEditor

Do Bratislavy zavíta excelentný lutnista, ktorý spolupracoval s Jimom Jarmuschom

10.11.2021, 17:53
Autor:
grigri
V Kostole Klarisky v Bratislave sa v piatok 12. novembra o 19. hodine koná koncert svetového lutnistu Jozefa van Wissema.

Holandský skladateľ, experimentátor a hráč na historické nástroje Jozef van Wissem je známy hrou na unikátnej lutne vychádzajúcej z historických barokových nástrojov, ktorú zostrojili špeciálne podľa jeho požiadaviek. Zvuk lutny je neodmysliteľne spojený s dávnymi časmi, no to nebráni Jozefovi van Wissemovi využívať elektroniku a netradičné postupy otvárajúce nové hudobné horizonty, čím prináša neobvyklé spojenie modernity s muzikantskou tradíciou. Jeho zásluhou sa záujem o lutnu rozšíril z akademických kruhov aj medzi bežných poslucháčov. Počas svojej kariéry odohral viac ako 1 000 sólo koncertov po celom svete, vrátane prestížnych hudobných festivalov ako ATP či Primavera Sound.

Svojím prístupom zaujal viacero osobností – okrem iného napríklad Davida Tibeta alebo Jima Jarmuscha. S Jarmuschom natočil aj niekoľko spoločných nahrávok a v roku 2013 vyhrali hlavnú cenu na festivale v Cannes za soundtrack k filmu Prežijú len milenci (Only Lovers Left Alive). Viac ako dvadsaťročná hudobná tvorba priniesla spolupráce aj s umelcami ako Zola Jesus, Gregg Kowalsky, Gary Lucas, Keiji Hainem, Tetuzi Akiyama a ďalšími.

Nový album “Ex Mortis” je inšpirovaný stredovekými textami z knihy “The Booke of Gostlye Grace”. Dielo tvoria rozhovory nemeckej mníšky a mystičky Mechthild z Hackerbornu s Bohom. Na jednom z koncertov čítala práve tieto texty herečka Tilda Swinton. Album umocňuje aj hlas Jarboe alebo Thora Harrisa (Ex-Swans).

Ako predskokan sa predstaví český projekt Sítě, ktorý môžeme zaradiť do žánru ako ambient / terror / dub / impro. Zdanlivý poslucháčsky diskomfort má potenciál u pozorných poslucháčov vyvolať zážitky posúvajúce vnímanie do nových a neobvyklých polôh. Sítě je projekt hudobníkov Jána Tomáša a Jána Kašpara, ktorých môžete poznať z projektov ako sú Obelisk of Light, Tomáš Palucha, Lvmen, Pavilon M2, Mother alebo Thema Eleven.

01 - Modified: 2023-01-11 23:00:00 - Feat.: - Title: Ešte nevyšla, napriek tomu sa hra zo sveta Harryho Pottera predáva ako teplé rožky 02 - Modified: 2023-01-11 16:00:00 - Feat.: - Title: Na obrazovky mieri herný hit pretavený do seriálu: Ako veľmi sa The Last of Us odchýli od predlohy? 03 - Modified: 2023-01-11 08:35:29 - Feat.: - Title: Zlaté glóbusy v znamení diverzity: V hlavných kategóriách bodovali Spielberg aj Rod draka 04 - Modified: 2023-01-05 10:49:16 - Feat.: - Title: V kultúre je stále premostenie Slovenskej a Českej republiky, tvrdí kameraman a držiteľ Radu Ľudovíta Štúra 05 - Modified: 2023-01-06 14:00:00 - Feat.: - Title: Ilegálna rave párty pri španielskej dedine. Domáci nechápali, tisíce ľudí sa šesť dní nonstop bavili
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
25. január 2023 17:58