Gianluca Grasseli
StoryEditor

V Bratislave vystúpi experimentálna organistka, ktorá spolupracovala aj s Nickom Caveom

22.11.2021, 15:05
Autor:
grigri
Na Slovensko premiérovo prichádza Anna von Hausswolff. Švédska skladateľka, speváčka a multiinštrumentalistka odohrá špeciálny organový koncert k poslednému albumu All Thoughts Fly.

Za použitia špeciálnej zostavy reproduktorov budete môcť absolvovať jedinečný zvukovo-priestorový zážitok. Koncert pre šesť rúk a 12 reproduktorov sa koná v stredu, 24. novembra, o 18. hodine vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave.
Anna Michaela Ebba Electra von Hausswolff je hudobníčka a skladateľka, ktorá skúma nespočetné množstvá využitia organu/píšťal za použitia nových postupov a technológií. Jej široká pôsobnosť zahŕňa žánre ako neoclassical darkwave, ambient pop, ethereal wave, experimental rock, drone alebo dark ambient. Jej polyrytmický zvuk sa neustále mení a je plný kontrastov, ktoré sa často vyznačujú plynulými prechodmi pokoja a drámy, harmónie a disonancie s rôznymi navzájom sa prekrývajúcimi prvkami.
Všetky kompozície na albume All Thoughts Fly nahrala Hausswolff minulý rok v Göteborskom gotickom kostole Örgryte New Church v spoločnosti zvukového inžiniera Filipa Leymana. Pri mnoho skladbách vrství viac samostatných nahraných partov.
Sacro Bosco je východiskovým bodom pre album „All thoughts fly“ Anny von Hausswolff. Sacro Bosco je záhrada nachádzajúca sa v stredom Taliansku s grotesknými mytologickými sochami a stavbami zarastenými vegetáciou. Vytvorená bola v 16. storočí P. F. Orsinim, niektorí hovoria, že v snahe vyrovnať sa so svojim smútkom po smrti svojej manželky.
Na albume All Thoughts Fly Hausswolff pracuje výlučne so surovým zvukom organu. Výsledkom je zážitok hlboko melancholickej krásy: medzi pokojom a drámou, medzi harmóniou a disonanciou. Táto hudba čerpá z minimalizmu a predstavuje organ v úplne novom svetle.
Anna Von Hausswolff nedávno absolvovala turné po Veľkej Británii so skupinou Sunn O))), kde bola aj hosťom živého vystúpenia pre Mary Anne Hobbs vysielanú na BBC 6 Music.
Spolupracovala napríklad s hudobníkmi ako Nick Cave & The Bad Seeds, Swans, E fterklang, Refused. Jej dôležité vystúpenia boli napríklad na Primavera festival, Roadburn, Roskilde festival, Aural Festival v Mexico City, End Of The Road, Green Man Festival, Way Out West, MONA FOMA Australia a mnoho ďalších.
Vystupovala aj na odovzdávaní Nobelovej ceny (2018) s materiálom skomponovaným v spolupráci so švédskym skladateľom Mikaelom Karlssonom. V súčasnosti pracuje na filmovej hudbe pre dokumentárny film švédskej televízie, ktorý má premiéru v roku 2021.

01 - Modified: 2023-12-05 12:51:33 - Feat.: - Title: Juraj Jakubisko nám zanechal svoj posledný, nezabudnuteľný príbeh. Perinbaba a dva svety mieri do kín 02 - Modified: 2023-12-01 14:10:56 - Feat.: - Title: Filmový festival o archeológii prinesie atraktívne snímky aj hostí 03 - Modified: 2023-11-28 23:00:00 - Feat.: - Title: Vitajte na Balatone: Okúste chute, vône, históriu aj umenie Maďarska na jednom mieste 04 - Modified: 2023-11-26 22:22:00 - Feat.: - Title: Vo veku 64 rokov zomrel gitarista postpunkovej skupiny Killing Joke Geordie Walker 05 - Modified: 2023-11-27 08:30:00 - Feat.: - Title: Pozná ich celé Slovensko. Uhádneš ale, aké sú skutočné mená známych raperov?
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
09. december 2023 07:18