Zľava: poradca Varys (Conleth Hill), Tyrion Lannister (Peter Dinklage), radkyňa Missandei (Nathalie Emmanuelová), kráľovná Daenerys (Emilia Clarkeová), davos Morský (Liam Cunningham) a Jon Snow (Kit Harington).HBO/Helen Sloanová
StoryEditor

Hra o tróny: Konca sa dožijú len zradcovia. Vedci prišli na to, kto má najvyššie šance prežiť

11.12.2018, 09:40
Kto sa dožije konca ôsmej, poslednej série Hry o tróny? S uspokojivou odpoveďou sa snažia prísť austrálski vedci.

Počas siedmich sérií populárneho seriálu Hra o tróny zomrelo celkovo 186 postáv. Vedci z Macquaire University v austrálskom Sydney jednotlivé úmrtia a ich okolnosti preskúmali a na ich základe vytvorili štatistiky toho, aké vlastnosti rozhodujú o živote a smrti v Západozemí, uvádzajú Lidovky.

Štatistiky smrti

Výsledky publikovali v pondelok na vedeckej platforme Springer Open (dostupnej online). Najväčšiu šancu na prežitie majú podľa vedcov prominentné postavy, ktoré sa aspoň raz dopustili osobnej zrady alebo zmenili stranu.

Výskumníci prišli tiež na to, že čím urodzenejšia je daná postava, tým väčšiu šancu má na prežitie. Táto kombinácia dáva veľké šance na prežitie Cersei Lannisterovej (Lena Headeyová).

Kráľovná drakov Daenerys Targaryenová (Emilia Clarkeová), de facto hlavná postava seriálu, sa nikdy zrady nedopustila a má tak podľa vedcov oveľa menšiu šancu na prežitie než napríklad práve Cersei.

Medzi ďalších horúcich kandidátov na prežitie patrí tiež Jon Snow (Kit Harrington), ktorý zmenil strany a pridal sa k Daenerys. Ďalej Jamie Lannister (Nikolaj Coster-Waldau), pretože ten sa v poslednej sérii zriekol Cersei a odišiel na sever.

Tyrion Lannister (Peter Dinklage), obľúbenec fanúšikov, by tiež mal byť "v suchu" - dopustil sa jednej z najväčších zrád seriálu, keď zastrelil kušou svojho otca Tywina Lannistera (Charles Dance).

Ahoj, práve zomieram

Ďalší zaujímavý údaj z výskumu je ten, že každá z postáv má 14-percentnú šancu zomrieť do jednej hodiny od momentu, kedy je divákom predstavená. Na základe údajov v titulkoch vedci určili 330 dôležitých postáv. Z tých bolo 186 (tj. 56,4 percent) na konci siedmej série mŕtvych.

Pozrite si aj trailer k ôsmej sérii, ktorá má uzrieť svetlo sveta v apríli:

Hra o tróny sa naozaj s nikým "nehrá". Zo všetkých týchto úmrtí bolo 63 percent spôsobených konkrétnym útokom na danú postavu, 23,3 percenta zomrelo ako obete vojny (zásah katapultom a iné... ), 11,8 percenta zomrelo uhorením a 4,8 percenta otravou.

Najkratšie žil na obrazovke otec Ollyho, príslušníka Nočnej hliadky, ktorý pri obliehaní Čierneho hradu zabil Ygritte (Rose Leslieová). Ollyho otec je zabitý len jedenásť sekúnd po tom, čo sa na obrazovke objaví. Stalo sa tak v tretej epizóde štvrtej série.

Najdlhší čas na obrazovke prežívajú Bran Stark (Isaac Hempstead-Wright) a John Snow. Obaja s koncom siedmej série zavŕšili zhodne 57 hodín a 15 minút nažive. Pri  postave Johna Snowa však ide trochu o podvod, pretože bol zabitý a následne oživený. Podľa vedcov sa to však ako smrť nepočíta.

01 - Modified: 2018-09-07 10:41:00 - Feat.: 0 - Title: Posledná Hra o tróny: Čo zatiaľ vieme o finále seriálu? 02 - Modified: 2018-09-18 08:06:06 - Feat.: 0 - Title: Najlepší dramatický seriál je opäť Hra o tróny
01 - Modified: 2023-02-02 11:00:00 - Feat.: - Title: Herné pokračovanie The Last of Us bude. Tvorca Neil Druckmann však má jednu zásadnú podmienku 02 - Modified: 2023-01-31 13:16:14 - Feat.: - Title: Tretia epizóda The Last of Us je nateraz najlepšou časťou celého serálu. Homofóbni Slováci sa zase ukázali v najhoršom svetle 03 - Modified: 2023-01-30 13:00:00 - Feat.: - Title: Zomrela predstaviteľka Wednesday z Rodiny Addamsovcov: Po mozgovej príhode ju pri živote udržiavali prístroje 04 - Modified: 2023-01-27 10:00:00 - Feat.: - Title: VIDEO HBO Max zverejnilo prvú ochutnávku animovanej Harley Quinn. Čaká nás Valentínsky špeciál plný romantiky 05 - Modified: 2023-01-25 14:04:38 - Feat.: - Title: Justin Roiland, spolutvorca a hlas Ricka a Mortyho dostal padáka kvôli obvineniam z domáceho násilia. Čo bude so seriálom?
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
02. február 2023 15:38