Reuters
StoryEditor

Ďalší diel Martinovej krvavej ságy Targaryenovcov mieri aj na Slovensko. Nevyhol sa však kritike

04.06.2019, 12:16
Kniha Oheň a krv (Fire and Blood) sa vracia o tri storočia pred populárnu Hru u tróny.

Kniha vychádza u našich susedov 13. júna, čoskoro však vyjde aj na Slovensku (jedno z vydavateľstiev uvádza na svojej stránke dátum 24. júna). Drak v znaku a motto Oheň a krv - taký je rod Targaryenovcov, ktorý vládol Západozemiu tri storočia.

George R. R. Martin vo svojej novej románovej knihe rekapituluje históriu tohto rodu do najmenších podrobností. História začína Aegonom I. Targaryenom, dobyvateľom, ktorý stvoril Železný trón, uvádzajú Lidovky.

Pokračuje potom cez jeho potomkov a občiansku vojnu (takzvaný Tanec s drakmi), ktorá skoro zničila celý rod. Kniha okrem iného odpovedá na otázky, ktoré si kladú fanúšikovia už celé roky - kde presne sa napríklad vzalo dračie vajce, ktorá dostala Daenerys do daru?

Toto všetko je doplnené ilustráciami kresliara Douga Wheatleyho, ktorý sa výraznou mierou podpísal napríklad aj pod komiksovú podobou Star Wars.

Zahraničné recenzie sa nemôžu na knihe zhodnúť. Časť kritikov vyčíta Martinovi to, že pracoval na Ohni a krvi namiesto toho, aby sa venoval plnohodnotnému pokračovaniu ságy, z ktorej mu ešte dve knihy zostávajú.

"V zásade je to dlhé zhrnutie päťdesiatich kníh, ktoré nikdy nenapíše. Táto kniha vznikla len kvôli tomu, že sa nevie dokopať k napísaniu tých dvoch, na ktoré fanúšikovia ságy Piesne ľadu a ohňa netrpezlivo čakajú," opísal Martinovu domnelú prokrastináciu Hugo Rifking z denníka The Times.

"Skvelý rozprávačský talent a dar strhujúceho príbehu od Georgea R. R. Martina v tomto suchom zozname histórie úplne chýba," neskrýva rozčarovanie web Publishers Weekly. Web inews o knihe napísal, že je "preplnená". Chvíľami má svojimi vyčerpávajúcimi zoznamami rôznych mien pripomínať dokonca Bibliu.

Nie všetky recenzie však knihu kritizujú. Napríklad web Sunday Times knihu označil za "majstrovské dielo historickej fikcie".

21. máj 2022 02:13