StoryEditor

Hudobné ikony, mužská dominancia aj štiľavý odkaz Johnsonovi: Kráľovnou Brit Awards sa stala Adele

10.02.2022, 08:47
Autor:
TASRTASR
Organizátori sa tento rok rozhodli zrušiť výlučne mužské alebo ženské kategórie cien.

Speváčka Adele v utorok ovládla udeľovanie britských hudobných cien Brit Awards 2022. Zvíťazila v kategórii umelec roka a ocenenie získala aj za najlepší album a singel, informovala agentúra AFP.

V galérii si pozrite známe osobnosti aj najzaujímavejšie momenty večera:

Adele na vrchole

Slávnostné udeľovanie Brit Awards sa konalo v utorok večer v londýnskej O2 aréne plnej divákov. Prvýkrát v 42-ročnej histórii tohto podujatia sa neudeľovali ceny v špecificky mužských alebo ženských kategóriách.

Adele na galavečere excelovala so svojím najnovším, štvrtým štúdiovým albumom s názvom "30", ktorý bol vyhlásený za album roka. Jedna z piesní z tohto albumu "Easy on Me" sa stala singlom roka a samotná speváčka zvíťazila aj kategórii s rodovo neutrálnym názvom umelec roka.

"Rozumiem, prečo sa zmenil názov tejto ceny, ale ja som veľmi rada ženou, ženou-umelkyňou, naozaj," vyhlásila Adele pri preberaní ocenenia. V súvislosti s úspechom svojho albumu 30, prostredníctvom ktorého sa speváčka vyrovná s vlastným rozvodom, poďakovala svojmu synovi a bývalému manželovi.

Organizátori Brit Awards sa tento rok rozhodli zrušiť výlučne mužské alebo ženské kategórie cien. Zdôvodnili to tým, že chcú oceňovať "umelcov výhradne za ich hudbu a dielo, a nie za to, ako sa sami identifikujú, alebo ako ich vnímajú iní".

Dominancia mužov

Agentúra AFP pripomína, že anglický spevák Sam Smith, ktorý sa identifikuje ako genderovo nebinárny, sa vlani nemohol prihlásiť so svojím albumom na Brit Awards, pretože "nepasoval" do ženských ani mužských kategórií.

Do aktuálneho ročníka udeľovania britských hudobných cien sa prihlásil rekordný počet žien alebo kapiel so ženskými frontmankami, celkovo ich bolo 18. Celkovo si však dominanciu udržali muži.

Ocenenie pre skladateľa piesní si z Londýna v utorok odniesol Ed Sheeran. Za medzinárodnú pieseň roka bola vyhlásená skladba Good 4 U od americkej speváčky Olivie Rodrigovej.

Prvýkrát od roku 2006 sa na Brit Awards udeľovali aj ocenenia v špecifických hudobných žánroch, ktoré okrem iných získali Dua Lipa (pop/R&B) či Sam Fender (alternatívny rock). Raperka Little Simz bola označená za umelecký objav a za najlepší tanečný výkon odmenili speváčku Becky Hillovú.

Jeden z moderátorov Mo Gilligan si počas utorkového galavečera zavtipkoval na účet britského premiéra Borisa Johnsona, ktorého pozíciou v poslednej dobe otriasla aféra "partygate" okolo večierkov konaných v londýnskom sídle vlády počas lockdownu.

"Boris, viem že sa na nás dívaš, viem, že zbožňuješ večierky, takže príď sem, chlape, medzi nás (sa občerstviť)," pozval premiéra komik Gilligan.

01 - Modified: 2023-01-27 18:36:09 - Feat.: - Title: Sam Smith prehovorili o svojom vyhlásení, že sú nebinárna osoba: Ľudia na nás doma nadávali, na ulici nás opľuli 02 - Modified: 2023-01-11 23:00:00 - Feat.: - Title: Ešte nevyšla, napriek tomu sa hra zo sveta Harryho Pottera predáva ako teplé rožky 03 - Modified: 2023-01-11 16:00:00 - Feat.: - Title: Na obrazovky mieri herný hit pretavený do seriálu: Ako veľmi sa The Last of Us odchýli od predlohy? 04 - Modified: 2023-01-11 08:35:29 - Feat.: - Title: Zlaté glóbusy v znamení diverzity: V hlavných kategóriách bodovali Spielberg aj Rod draka 05 - Modified: 2023-01-05 10:49:16 - Feat.: - Title: V kultúre je stále premostenie Slovenskej a Českej republiky, tvrdí kameraman a držiteľ Radu Ľudovíta Štúra
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
28. január 2023 02:12