StoryEditor

Dlhoročná záhada je vyriešená, tvrdí astronóm a dodáva, že odhalil tajomstvo slávneho obrazu

24.07.2020, 13:29
Autor:
jtojto
Historici umenia sa sporia o to, kedy bol namaľovaný slávny obraz Pohľad na Delft holanského maliara Jána Vermeera.

Podľa slávneho spisovateľa Marcela Prousta, autora ságy Hľadanie strateného času, je Pohľad na Delft najkrajší obraz na svete. Namaľoval ho holandský barokový majster Jan Vermeer, maliar, o ktorom je toho známe veľmi málo, uvádza portál Lidovky.cz.

Hoci sa sám na obraz podpísal (na čln na ľavej strane plátna), historici umenia sa do dneška sporia o to, kedy presne bol obraz namaľovaný. Odhadujú, že sa tak stalo niekedy medzi rokmi 1648 až 1651.

Fenomenálny objav

Donald Olson, profesor astronómie na univerzite v Texase, tvrdí, že správny dátum určil. Tvrdí, že pozná nielen rok, ale aj deň, mesiac a dokonca presnú hodinu, ktorú Vermeer na svojom plátne zachytil.

Spolu so svojím bývalým kolegom, fyzikom Russellom Doescherorm, odcestoval priamo do Delftu. Tu skúmali budovy a orientačné body zachytené na obraze spolu s postavením Slnka. Dôležitý bol pre nich stĺp svetla vrhaný na vežu kostola Nieuwe Kerk v strede obrazu.

"To bol náš kľúč. Ide o veľmi citlivý ukazovateľ toho, v akej polohe Slnko musí byť, aby tú vežu takto ožiarilo," vysvetľuje Olson. Od tohto poznatku vedci s pomocou pokročilého astronomického softwaru vydedukovali zvyšok.

Napríklad určili, že sa maliar pozeral od severu, takže slnečný svit musel prichádzať od juhovýchodu. To znamená, že sa scéna odohrávala ráno. Podľa zle čitateľných hodín na veži mohlo byť okolo ôsmej.

Spor vedcov

Obaja vedci potom nález publikovali v prestížnom magazíne Sky & Telescope. Veermer podľa nich obraz maľoval 3. septembra 1659 o ôsmej ráno. Teória už má aj prvého odporcu. Historik umenia Kees Kaldenbach tvrdí, že obraz vznikol skôr v máji.

Je to podľa neho poznať podľa lodí v prístave. Tie sa pripravovali na lov sleďov, ktorý každoročne začínali v júni. Obraz Pohľad na Delft každopádne uchvacoval milovníkov umenia už v minulosti. Z jeho predaja z roku 1822 sa zachoval nasledujúci popis:

"Spôsob maľby je smelý, silný a majstrovský, ako len si možno predstaviť; všetko je prekrásne presvetlené slnečným jasom, súlad vzduchu a vody, povrchy stien a perspektíva tvoria skvelý celok; je to absolútne jedinečný obraz svojho druhu. "Dnes sa obraz nachádza v obrazárni Mauritshuis, ktorá spadá pod Národné múzeum v Haagu.

Jan Vermeer (1632 - 1675)

  • Vermeer sa narodil v holandskom Delfte, ktorý zachytil aj na niekoľkých obrazoch.
  • Do dejín vstúpil ako jeden z najznámejších holandských barokových maliarov.
  • Počas svojho života namaľoval len 37 obrazov, takže sú jeho diela veľmi vzácne a zberatelia umenia sú ochotní za ne platiť miliardové sumy.
  • Jeho diela sa tiež často falšovali.
  • Medzi najznámejší Vermeerov obraz patrí Dievča s perlou.

Reprofoto LN

  • Známe sú však aj plátna Mliekarka, Dievča čítajúce list, Hodina hudby, Geograf alebo Hráčka na citaru.

20. máj 2022 01:36