StoryEditor

Čiernobiela Bratislava: Takto vyzeralo hlavné mesto v 50. a 60. rokoch minulého storočia

02.06.2021, 17:29
Autor:
TASRTASR
Mnohí sa pri pohľade na predošlú podobu mohli zamyslieť nad plynutím času a premenami Bratislavy.

Čiernobiela Bratislava je názov exteriérovej výstavy, ktorú v stredu otvorili v hlavnom meste. Obyvatelia a jeho návštevníci sa budú do konca júna v uliciach stretávať s 12 dielami, ktoré v 50. a 60. rokoch minulého storočia zhotovil fotograf Anton Šmotlák.

Pocta umelcovi

Veľkorozmerné fotografie sú inštalované priamo na autentických miestach, kde vznikali, divák sa tak môže zamyslieť nad plynutím času a premenami Bratislavy.

TASR - Pavel Neubauer

Výstava je poctou Šmotlákovi, autori ju pripravili k storočnici známeho fotografa. Na objektoch si môžu návštevníci výstavy prečítať pár viet od autora konceptu a kurátora Vladimíra Greža a syna Antona Šmotláka ml., zároveň môžu obdivovať ďalšie fotografie.

"Bola to osobnosť, ktorá sprevádzala všetky významné umelecké udalosti mesta, ale nielen to, Anton Šmotlák zaznamenával všetky premeny mesta, ktoré sa diali, je to veľmi vzácne, preto koncept vychádzal z toho, aby sme ukázali na miestach, ktoré autor zobral ako zaujímavé a fotil ich, premeny mesta, aby mohli návštevníci konfrontovať rozdiel, ktorý nastal," uviedol na vernisáži Grežo.

Divadlo a kultúra Bratislavy

Z 12 vystavených Šmotlákových diel zvlášť upozornil na fotografiu, ktorá vznikla na petržalskej strany Dunaja. "Zobrazuje Dunaj bez mostov, známu siluetu s hradom, ktorý ešte nie je opravený, ale vytvára krásny celok, má vzácnu energiu," povedal pre TASR Grežo.

TASR - Pavel Neubauer

Šmotlák sa podľa neho venoval predovšetkým javiskovej fotografii, zaznamenával dianie v divadlách a kultúrny život hlavného mesta: "To bolo jeho dominantné prostredie, ale druhý obraz bol aj premeny Bratislavy, ktorú mal veľmi rád, preto vidíme množstvo fotografií, ktoré zobrazujú mesto v rôznych slávnostných, neslávnostných, smutných okamihoch."

TASR - Pavel Neubauer

O spomienky na svojho otca, obrazového kronikára, sa podelil aj Šmotlák ml. Podľa neho by si našiel zaujímavé témy na fotografovanie aj v súčasnej Bratislave. "Môj otec určite, on nefotografoval niečo, čo mu naplánovali, chodil a fotografoval tak, ako sa mu to páčilo. Bol to tajomný človek, mali sme ho radi, ale nechával si svoje tajomstvá pre seba. Keď nás zobral na prechádzku, to bolo niečo unikátne, tešili sme sa z toho, boli sme šťastní, ale bol tajomný," prezradil.

TASR - Pavel Neubauer

Výstavný okruh Čiernobiela Bratislava Antona Šmotláka má približne päť kilometrov. Dostupný je pešo, na bicykli aj kolobežke. Fotografie sú inštalované na špeciálnych, na tento zámer vytvorených exteriérových nosičoch a majú ambíciu otvoriť kontinuálnu prezentáciu diel rôznych autorov v otvorenom priestore hlavného mesta. Projekt realizuje Bratislava Tourist Board (BTB) a Mesto Bratislava.

01 - Modified: 2021-06-02 07:24:23 - Feat.: 0 - Title: Jeden svet otvorí film o ničivých dôsledkoch nadmerného rybolovu v Gambii. Festival štartuje dnes 02 - Modified: 2021-05-11 14:44:03 - Feat.: 0 - Title: Lahôdka pre milovníkov umenia: V hlavnom meste sa predstaví výstava Potréty ženy 03 - Modified: 2021-05-19 09:57:38 - Feat.: 0 - Title: Festival talianskej kultúry sa začne v Žiline výstavou významného maliara Corrada Cagliho
01 - Modified: 2022-08-14 11:00:20 - Feat.: - Title: Sme rodina podporí za primátora Bratislavy v nadchádzajúcich komunálnych voľbách Rudolfa Kusého 02 - Modified: 2022-08-13 07:42:20 - Feat.: - Title: Pokračuje rozlúčka s kardinálom Tomkom. Verejnosť mu dnes môže prejaviť úctu v Katedrále sv. Martina 03 - Modified: 2022-08-12 05:20:19 - Feat.: - Title: Vo výstavbe sú aktuálne dva úseky budúcej diaľnice Bratislava - Košice 04 - Modified: 2022-08-10 13:38:12 - Feat.: - Title: Varovania sa stali skutočnosťou. Odborári zbierajú v bratislavskej štátnej záchranke vyhlásenia k výpovediam 05 - Modified: 2022-08-09 12:46:41 - Feat.: - Title: Matúš Vallo informuje o električkovej trati do Petržalky
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
15. august 2022 07:52