StoryEditor

To najlepšie zo sveta animácie je na Slovensku. Začal Fest Anča

25.06.2015, 13:51
Autor:
stlstl
Aj tento rok prináša medzinárodný festival hviezdne snímky a hviezdne mená. Patrí k nim i Tomm Moore, ktorý má na konte dve nominácie na Oscarov.

V Žiline už od stredy prebieha ôsmy ročník Medzinárodného festivalu animovaných filmov Fest Anča. Až do nedele 28. júna si tu môžete pozrieť to najzaujímavejšie zo sveta animovaného filmu, videohernej produkcie, umenia a hudby.

Aj tento rok prináša Fest Anča na Slovensko hviezdne mená. Návštevníci multižánrového festivalu a obyvatelia Žiliny majú možnosť stretnúť filmárov, hudobníkov či umelcov, ktorí patria k špičke súčasného tvorivého sveta. Okrem írskeho režiséra Tomma Moora, známeho na Oscara nominovanými filmami Pieseň mora a Tajomstvo Kellsu, svetoznámeho českého animátora Jiřího Bartu či legendy estónskej animácie Priita Pärna, pricestuje na Fest Anču aj viacero autorov súťažných filmov, ktorí osobne uvedú projekcie svojich snímok.

Estónsky čierny humor
Špecialitou ročníka je rozsiahly estónska produkcia. Pobaltská krajina, známa ako jedna z animačných veľmocí Európy, sa divákom predstaví prostredníctvom viacerých sekcií, mapujúcich jej animovanú produkciu od úplných počiatkov až po súčasnosť. Zostavovateľkou estónskeho focusu je Mari-Liis Rebane, riaditeľka najväčšieho festivalu animovaných filmov v Estónsku Animated Dreams, ktorá tvrdí, že podstatou estónskej animácie je zmysel pre humor. Rebane pod svojím umeleckým menom Vul Vulpes tiež odohrá jeden z večerných koncertov.


Hotel E (1992). Snímka od Priit Pärna.

Jedným zo špeciálnych hostí bude mnohonásobne oceňovaná estónska animátorská dvojica Priit Pärn a jeho manželka Olga. Animovaný film v rukách Pärnovcov prestáva byť milým a neškodným médiom a stáva sa ironickou reflexiou nášho sveta. Je charakteristický čiernym humorom a pohrávaním sa s princípmi surrealizmu, či kombinovaním rôznych animačných techník. Vďaka tomu sa stali inšpiráciou pre mnohých tvorcov z celého sveta.Jeden z najkrajších animovaných filmov dejín
Rovnako veľkou udalosťou je návšteva spomínaného Tomma Moora. Hoci tento írsky tvorca má iba tridsaťosem rokov, na konte má už dve nominácie na Oscara za najlepší animovaný dlhometrážny film. Jeho najnovšie dielo, očarujúca rozprávka Pieseň mora, sa stalo celosvetovým diváckym hitom a veľký ohlas zaznamenalo aj v slovenských kinách.

Film, ktorý diváci uvidia aj na Fest Anči, spája írske folklórne legendy s nádhernou výtvarnou stránkou, magickou hudbou a poetickým rozprávačstvom, vďaka čomu zaň Moore okrem nominácie na najvyššiu filmovú cenu získal aj univerzálne uznanie kritiky. Carlos Aguilar v recenzii pre Indiewire napísal: „Pri sledovaní Piesne mora môžeme s istotou vyhlásiť, že ide o jeden z najkrajších animovaných filmov, aké kedy vznikli. Očarujúci a nesmierne inšpiratívny klenot...“


Pieseň mora od Tomma Moora.
 

Samotný Tomm Moore je známy využívaním špecifickej kreslenej animácie, ktorú uplatnil už pri svojom predchádzajúcom filme Brendan a tajomstvo Kellsu. Ten v slovenskej distribúcii doteraz uvedený nebol, no návštevníci Fest Anče ho budú mať možnosť vzhliadnuť.


Muzika aj slovenské premiéry
Fest Anča ponúka aj bohatý hudobný program. Spolu s Vul Vulpes napríklad vystúpi známy francúzsky digitálny umelec Desaxismundi, kreatívne prepájajúci vizuálnu tvorbu s programovaním. Obaja tiež zasadnú v porote Anča Music Video Award a spolu s brazílskym performerom Ygorom Marottom, členom videomapperského dua VJ Suave, rozhodnú o udelení ceny za najlepší animovaný videoklip. Okrem zahraničných mien festival prináša aj koncerty domácich kapiel a hudobníkov. Vystúpi napríklad svetová slovenská skupina Nvmeri, majster zvukových miniatúr Karaoke Tundra či multižánrová trojica Frankie Kimono. Vráti sa aj obľúbená živá hudba k filmom. Nemým animovaným snímkam tentoraz vdýchne život formácia Voice Over Noise a miestny gramofonista Tentato.


Trailer k filmu Rosso Papavero (2015) od Martina Smatanu.

Chýbať nebude ani čerstvý slovenský Lokalfilmis, celovečerné vyústenie prvého domáceho animovaného sitkomu pre dospelých. A vôbec - na festivale sa v slovenskej premiére premietne nielen viacero zahraničných, ale aj slovenských filmov. Tie diváci uvidia v súťažnej sekcii Anča Slovak Award. Víťazný film získa vďaka spolupráci s Literárnym fondom ocenenie honorované sumou 600 Eur.

Videohry a výstavy
Hoci je najväčšia časť programu Fest Anče sústredená do priestorov Stanice Žilina-Záriečie, festival pokrýva aj ďalšie miesta v Žiline. Animovaným filmom tak budú žiť Rondel Klub, Kníhkupectvo Artforum, Považská galéria umenia v Žiline, Galéria +-0, Mestské divadlo, Nová Synagóga, Ster Century Cinemas v OC Mirage či Hlinkovo námestie vďaka Telke v meste.
Nová Synagóga popri slávnostnom úvodnom a záverečnom ceremoniáli hostí druhý ročník sprievodného podujatia Game Days. Návštevníkom prostredníctvom prednášok, projekcií, prezentácií a neformálnych stretnutí predstaví to najzaujímavejšie zo súčasnej domácej, ale i zahraničnej videohernej produkcie.

Fest Anča do Žiliny prináša tiež niekoľko unikátnych výstav, ktoré budú prebiehať aj po skončení festivalu. Galéria +-0 na výstave Poruchy hostí diela amerického konceptuálneho výtvarníka Jona Satroma, pretvárajúceho chyby v zdrojových kódoch programov na glitch art. Na Stratenom svete Jiřího Bartu v Považskej galérii umenia v Žiline zase prostredníctvom bábok, výtvarných návrhov či rekvizít získate náhľad do tvorivého procesu jednej z najvýznamnejších osobností súčasnej európskej animácie. V rovnakej galérii uvidíte aj výstavu Superkomix s vtipnou komixovou tvorbou slovenskej animátorky a výtvarníčky Veroniky Kocourkovej.

01 - Modified: 2007-07-04 13:13:00 - Feat.: 0 - Title: Branco: Slovinsku chceme odovzdať úspešnú EÚ
01 - Modified: 2017-12-02 12:32:34 - Feat.: - Title: Otvorili nový úsek diaľnice pri Žiline. Cesta vedie nad priehradou a tunelom 02 - Modified: 2016-02-15 12:41:49 - Feat.: - Title: Situácia v žilinskej nemocnici je naďalej vážna, tvrdí Uhliarik 03 - Modified: 2016-01-21 15:37:18 - Feat.: - Title: Tesco štartuje akciu guľový blesk. Na Slovensku je prvá na odstrel Žilina 04 - Modified: 2016-01-18 08:11:19 - Feat.: - Title: Extrémne mrazy komplikujú dopravu. Vlaky meškajú aj sto minút 05 - Modified: 2016-01-14 08:41:15 - Feat.: - Title: Šéf amerických špeciálnych síl v Európe navštívil náš elitný pluk v Žiline
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
24. september 2023 08:51