Na Slovensku máme dve katedrály, ktoré sú sídlami arcibiskupov metropolitov. Nazývajú sa tak „metropolitné“. Konkrétne ide o gotické pamiatky, známe aj ako Katedrála svätého Martina v Bratislave a Katedrála svätej Alžbety v Košiciach.
Katedrála svätého Martina v Bratislave sa z malej rotundy a farského kostola v 13. storočí postupne prestavovala na korunovačný chrám. Barokové premeny, dostavby a neskôr regotizácia menili vzhľad dómu až do konca 19. storočia. Už 600 rokov katedrála stojí ako slávny svedok našich dejín.
Ako uvádza spisovateľ Vladimír Grežo, Katedrála svätého Martina je pre Bratislavu nesmierne významným miestom. „Bola hodnoverné miesto overujúce a potvrdzujúce pravosť dokumentov pre obyvateľov a úrady, v katedrále bola prvá najstaršia a vzácna knižnica v Prešporku.
Veža chrámu bola súčasťou stredovekého opevnenia a v čase ohrozenia boli na veži aj kanóny, ktoré bránili mesto. Bola miestom významných návštev v časoch korunovácií. Toto obdobie trvalo 267 rokov a bolo tu korunovaných 11 panovníkov a ich 7 manželiek. Katedrála bola miestom duchovnej útechy a pomoci počas núdze a vojen,“ uvádza.
Katedrála svätej Alžbety v Košiciach bola známa aj ako takzvané jadro vznikajúceho kráľovského mesta s námestím v tvare šošovky. V knihe, ktorú čoskoro priblížime, je zobrazená v kombinácii histórie s technológiou, zobrazujúcou autentický zážitok z nej.
V minulosti bola katedrála len farským kostolom, no zároveň
Zostáva vám 80% na dočítanie.