Daisy Jones & the Six SNÍMKA: Reprofoto, Instagram/primevideoSNÍMKA: Reprofoto, Instagram/primevideo
StoryEditor

Keď fikcia víťazí nad realitou: Vymyslená skupina zo seriálu kraľuje hudobným rebríčkom

28.03.2023, 12:25
Autor:
ČTKČTK
  • Nestáva sa, že fiktívna hudobná skupina, vymyslená len pre účely seriálu, dosiahne taký úspech, že sa dokonca dostane na popredné miesta v hitparádach.
  • Tento prípad je však výnimkou a počas prvých dvoch týždňov od vydania albumu sa ho v USA predalo už 21 100 kusov.
  • Piesne mapujú vzostup a pád kapely. 

V seriáli Daisy Jones & the Six na streamovacej platforme Amazon Prime Video losangeleská rocková skupina píše a nahráva svoj zásadný album z roku 1976. Kapela, jej vzostup k sláve i záhadný rozpad sú fikciou, avšak album Aurora s jedenástimi skladbami je skutočný.

Nevídaný úspech

Piesne, ktoré sú na platni, boli totiž od jej marcového vydania streamované viac ako 30-miliónkrát a kraľujú niekoľkým hudobným rebríčkom, píšu novinyThe Wall Street Journal (WSJ).

Album slúži ako doplnok k seriálu, ktorý je čiastočne inšpirovaný informáciami o rockovej skupine Fleetwood Mac. Skupina skladateľov a inštrumentalistov sa na ňom snažila vytvoriť zvuk zodpovedajúci prostrediu 70. rokov tak, aby bol pre dnešných poslucháčov stále dostatočne aktuálny.

"Súčasťou našej pôvodnej vízie bolo, že sa k Daisy Jones budeme správať ako k skutočnej kapele," povedal Kevin Weaver, ktorý v spoločnosti Atlantic Records vedie divíziu pre západné pobrežie. Fiktívna skupina sa tak pripojila k hviezdnym menám, ako sú Led Zeppelin a Rolling Stones, pod ktorých platňami je vydavateľstvo podpísané.

Od 3. marca, keď mali premiéru prvé tri diely seriálu, sa skupina Daisy Jones & the Six vyšplhala na čelo rebríčka internetového hudobného obchodu iTunes.

Unikát v hudobnom svete

Krátko potom sa stali prvou kapelou, ktorá vznikla na základe seriálu a dostala sa na prvé miesto v rebríčku Billboard pre začínajúcich umelcov. Album kraľuje tiež rebríčku Billboard pre soundtracky. Počas prvých dvoch týždňov od vydania albumu sa ho v USA predalo 21 100 kusov, uvádza Luminate.

Medzi nadšenými fanúšikmi rovnomennej knižnej predlohy seriálu, ktorú napísala Taylor Jenkins Reidová, sa album dočkal len vlažného prijatia. Producenti a autori piesne Aurora sa totiž odchýlili od textu, ktorý sa v plnom znení objavuje na niekoľkých posledných stránkach knihy.

Ľudia, ktorí sa na vzniku seriálu podieľali, ale uvádzajú, že išlo o zámernú zmenu. "Vďaka voľnosti pri písaní textov hudba znela oveľa prirodzenejšie ako skutočná kapela," povedal hudobník Chris Weisman.

Piesne mapujú vzostup a pád kapely. Diváci sú svedkami vzniku pomalej rockovej balady Look At Us Now (Honeycomb) vo chvíli, keď sa prvýkrát stretávajú spevák a gitarista Billy Dunne, ktorého hrá Sam Claflin, a outsiderka Daisy Jonesová, stvárnená Riley Keoughovou - vnučkou Elvisa Presleyho a dcérou Lisy Marie Presleyovej.

Billy a Daisy potom napíšu skladbu Let Me Down Easy, ktorá skupine dodá energiu na zvyšok nahrávania. Keď sa skupina vydá na veľmi úspešné turné, opakované predstavenia piesne The River od mesta k mestu ilustrujú stupňujúce sa vyhorenie života na cestách.

Z celkovo 25 skladieb, ktoré v seriáli zaznejú, sa ich na albume Aurora objavuje 11.

01 - Modified: 2023-03-28 07:44:50 - Feat.: 0 - Title: Takmer beznádejnú situáciu vyriešili ako legendárny MacGyver. Prekvapili aj záchranárov 02 - Modified: 2023-03-26 06:00:00 - Feat.: 1 - Title: Bill Gates: Umelá inteligencia je mojou druhou revolúciou, ale strážme ju 03 - Modified: 2023-03-24 23:00:00 - Feat.: 0 - Title: Toto je pätica skvelých rád, ako zo seba na sociálnych sieťach nespraviť hlupáka​
01 - Modified: 2023-05-30 09:48:05 - Feat.: - Title: Kráľ slovenského jazzu oslavuje 80 rokov. Som postrachom pre komerčné rádiá, hovorí Peter Lipa 02 - Modified: 2023-05-29 13:57:15 - Feat.: - Title: Kto nebol depešák, po tomto koncerte už určite je. Kultová kapela na svoju elektronickú vieru prekonvertovala tisíce ľudí 03 - Modified: 2023-05-25 13:20:15 - Feat.: - Title: Tina Turnerová zažila peklo na zemi aj muzikantský raj. Rozviedla sa s netvorom a prišiel veľký comeback 04 - Modified: 2023-05-24 12:00:00 - Feat.: - Title: Tvorca Euphorie natočil seriál s The Weekndom a dcérou Johnnyho Deppa. Kritici ho totálne roztrhali v zuboch 05 - Modified: 2023-05-24 13:07:55 - Feat.: - Title: Dano Heriban stvárnil Alexandra Dubčeka v doteraz neodvysielanej dráme, diváci si nový film pozrú na jeseň
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
01. jún 2023 16:39