EKOTOPFILM SNÍMKA: EkotopfilmSNÍMKA: Ekotopfilm
StoryEditor

Ekotopfilm v znamení protipólov a originálov: Náš najstarší filmový festival štartuje o pár dní

06.09.2023, 15:26
  • Najstarší filmový festival Ekotopfilm - Envirofilm oslavuje 50 rokov.
  • Tento ročník oštartuje už 25. septembra v Bratislave a v Banskej Bystrici.
  • Na festivale sa bude premietať niekoľko svetových premiér a vyše 40 slovenských premiér.

Ekotopfilm oslavuje tento rok 50-te výročie! Najstarší medzinárodný filmový festival vypukne 25. až 29. septembra 2023 v Bratislave a v Banskej Bystrici. Návštevníci sa môžu tešiť na svetové filmové premiéry, zahraničných hostí a dokonca krátky film vytvorený umelou inteligenciou.

Jubilejný ročník sa nesie v znamení motta "Zachráňme originál", vstup a všetky sprievodné akcie sú zadarmo. „Sám som pri festivale od jeho úplného začiatku, keďže ho založil môj otec. Sledujem, ako sa mení a vyvíja. Spoločne s tímom pracujeme na jeho neustálom zlepšovaní a som šťastný, že v súčasnosti je to platforma v 75 mestách po Slovensku a že z festivalu sa stala celoročná aktivita, kde postupne zapájame všetky školy na Slovensku. Vzdelávame už celé generácie detí, ukazujeme absolútne novinky filmovej tvorby dospelým. Tento rok oslavujeme veľkolepé 50-te výročie a ja týmto všetkých pozývam, buďte s nami pri tom,” hovorí riaditeľ filmového festivalu Peter Lím.

V galérii nahliadnite do prostredia festivalu: 

Snímky z celého sveta

Do súťaže sa tento rok prihlásilo 1691 filmov z celého sveta – z Nepálu, Srí Lanky, Číny, USA, Taiwanu, Litvy či Hong Kongu. Slovenskí filmári sú zastúpení piatimi filmami. „Tento rok sa prihlásili absolútne protipóly filmovej tvorby. Na jednej strane sú to autentické dokumenty, ktoré vznikali v divočine bez mobilného signálu a na druhej strane je to, napríklad, film vytvorený umelou inteligenciou. Dielo tohto druhu premietneme po prvýkrát v našej histórii. Experimentálny film Brearth Posledný nádych človeka na Zemi je o ľudskej bytosti, ktorá sa rozkladá a recykluje. Mám pocit, že nielen týmto filmom vyrazíme tento rok divákom dych," avizuje programová riaditeľka festivalu Alena Janáči.

Do úzkeho výberu postúpili filmy v piatich kategóriách: Za poznaním prírody - prírodovedné a prírodopisné filmy, Úspešné príbehy, O čom treba hovoriť, Krátke filmy a kategória venovaná deťom. Tím festivalu sa rozhodol prizvať aj vybranú triedu, ktorá pomôže medzinárodnej porote vybrať víťazov v kategórii Deti.

„Náš Junior festival premieta filmy venované deťom a študentom, tak sme sa rozhodli, že tieto filmy, deti aj ohodnotia a pomôžu vybrať, čo sa im páči,“ vysvetľuje špeciálnu účasť v porote Alena Janáči. Na festivale sa bude 25. až 29. septembra 2023 v Bratislave a Banskej Bystrici premietať niekoľko svetových premiér a vyše 40 slovenských premiér.

Za zmienku určite stojí síce zahraničný film Život na ostrove Mohéli, ktorý má však slovenského režiséra Martina Kováča. „Dokumentárny film je o ľuďoch a ich spolužití s prírodou na komorskom ostrove Mohéli vo východnej Afrike. Je to cesta suchozemskými a morskými ekosystémami tohto neznámeho ostrova, na ktorej sa stretávame s miestnymi obyvateľmi, skúmame ich vzťah k  prírode a odhaľujeme životne dôležité problémy, ktorým čelia, od straty vody, znečistenia, odlesňovania až po nadmerný rybolov. Vďaka kombinácii znalostí domorodcov a výskumu francúzskych vedcov sa diskutuje o nových spôsoboch, ako pomôcť obnoviť a zachovať miestne morské ekosystémy a zároveň udržať miestne komunity,“ prezradila Alena Janáči.

O festivale

Počas 50-ročnej histórie festival síce niekoľkokrát zmenil názov, musel sa presadzovať vo viacerých režimoch, napriek tomu rástol a etabloval sa v súčasnom medzinárodnom filmárskom svete. Svoje dejiny začal písať v socializme, prežil revolúciu, rozpad federácie a úspešne funguje aj v samostatnej Slovenskej republike. S dĺžkou konania, históriou, dátami a dosahovanými výsledkami patrí medzi absolútnu svetovú špičku.

*Zdroj: Tlačová správa

01 - Modified: 2023-01-11 22:47:44 - Feat.: 1 - Title: Vo veku 78 rokov zomrel jeden z najlepších gitaristov všetkých čias Jeff Beck 02 - Modified: 2023-08-21 15:13:19 - Feat.: 0 - Title: Imagine Dragons, Killers, Garrix: Bratislavu ovládol Lovestream, prinášame vám pohľad priamo z miesta 03 - Modified: 2023-08-17 10:50:24 - Feat.: 0 - Title: To najlepšie zo svetovej klasickej hudby pod holým nebom. Symfónia umenia mieri do Bratislavy
01 - Modified: 2023-09-18 15:00:00 - Feat.: - Title: Od vrcholového športu k filmom pre dospelých: Skutočný príbeh Andrey Absolonovej mieri do kín 02 - Modified: 2023-09-18 13:42:51 - Feat.: - Title: Život a umenie naprieč dekádami: Výročie rozdelenia Československa pripomenie SNG týmito výstavami 03 - Modified: 2023-09-18 11:08:43 - Feat.: - Title: Slovensko dostane 2,4 milióna eur. Island od nás odkúpil prebytočné emisné kvóty 04 - Modified: 2023-09-18 08:22:09 - Feat.: - Title: Ukrajina podá žalobu na Slovensko, Poľsko a Maďarsko za zákazy dovozu 05 - Modified: 2023-09-17 14:27:13 - Feat.: - Title: rozpočet
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
18. september 2023 17:03