StoryEditor

Umenie neverbálnej komunikácie: Dlhý pohľad znamená buď zamilovanosť alebo útok

23.11.2021, 23:00
Záleží na kontexte. „Nohy a oči ale nikdy neklamú,“ hovorí psychológ Vladimír Svoboda.

Prečo vieme prejavy neverbálnej komunikácie čítať skôr podvedome? Evolučne sa výrazy našich očí a tváre vyvinuli z tímovej spolupráce praľudí. Pravekí lovci nemohli pri love na seba zavolať, museli sa vedieť dorozumievať pohľadom, na ktorom tým záviselo prežitie celého spoločenstva.

Výraz stresu v tvári a reč tela lovca bola pre ostatných dôležitým signálom, že sa blíži nebezpečenstvo. Dnes túto dôležitú schopnosť stále využívame, napríklad aj v korporátnom prostredí.

Zmyslom je dobrá socializácia a sociálna výmena. Na vnímanie stresu u druhých má každý iné dispozície. Všeobecne sa však dá povedať, že ženy sú k stresu a z neho vyplývajúcej neverbálnej komunikácie vnímavejšie.

Ako odhaliť človeka?

Prečo? Majú pre to od prírody lepšie dispozície. Keďže dieťa prvé tri roky života nehovorí, musí matka z pohľadu bábätka spoznať, kedy je hladné a čo ho bolí, pretože nie vždy sa dieťa vyjadruje len plačom. Ten je síce najjednoduchší, ale osemdesiat percent sociálnej komunikácie medzi matkou a dieťaťom prebieha pohľadom.

Aj preto sa oko takto vyvinulo a aj preto ho označujeme za hlavný kanál neverbálnej komunikácie. Na hmat, chuť, sluch a čuch...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
20. máj 2022 16:34