Monarch / Ples v opere
StoryEditor

Ples v opere 2020: Známy návrhár prezradil najväčšie prehrešky osobností voči protokolu

11.01.2020, 15:48
Autor:
ipip
Na čo by teda prítomní hostia nemali zabudnúť?

Dobročinný Ples v opere aj tento rok oficiálne otvorí plesovú sezónu. Tú každoročne štartuje symbolický úder na gong v rámci jedného z najvýznamnejších spoločenských a dobročinných podujatí na Slovensku – Plesu v opere.

Ten svoje brány pre 300 párov vzácnych hostí otvorí už dvadsiaty raz. Od plesových hostí sa samozrejme očakáva, že sa oblečú tak, ako si to spoločenské podujatie a protokol vyžaduje.

Na čo by teda prítomné dámy nemali zabudnúť? V prípade dám sú samozrejmosťou dlhé, honosné šaty a úplné tabu sú nohavice, overal či príliš veľké výstrihy.

​Ako sa nestrápniť?

„Pre mňa je najväčším faux pas dĺžka šiat. Róba by mala jemne kĺzať po parkete a topánky by nemali zbytočne na seba upozorňovať. Na tom si dávam najviac záležať, aj pri tvorbe šiat na mieru. Čo sa týka strihov, dámy by si mali dávať pozor na odhalené ramená alebo ruky a snažiť sa neupozorňovať na prípadné nedostatky, pokiaľ im to proporcie nedovolia. V rámci doplnkov sa treba držať pravidla, že menej je viac. Aj v rámci svetových trendov je vlna jemného líčenia a jemných šperkov,“ hovorí módny návrhár Marcel Holubec.

Mnoho dám pred plesovou sezónou sleduje módne trendy a inšpirujú sa zahraničnými osobnosťami. „Čo sa týka trendov, tými sa snažím pri tvorbe šiat neobmedzovať, ale ako dizajnér ich udávam pre každú dámu individuálne. Pokiaľ ide o materiály, všetky by mali byť prírodné. Pracujem najmä s hodvábnymi materiálmi ako satén, šifón, organza ... pre mňa sú zaujímavé kontrasty medzi jemnými, ľahkými a ťažšími materiálmi,“ dodáva Holubec.

Po boku uznávaného slovenského módneho návrhára Marcela Holubca sa aj tento rok v historickej budove Slovenského národného divadla ukáže úspešná slovenská topmodelka Alexandra Gachulincová, ktorá pátri medzi stálych hostí dobročinného Plesu v opere.

Hanečka oblieka Vášaryovú, stál aj za kostýmami

Výnimočnej úlohy sa tento rok zhostil popredný slovenský módny návrhár Boris Hanečka. Ten pripravuje róbu pre Emíliu Vášaryovú, ktorá tento rok spoločne s ďalšou hereckou legendou Martinom Hubom, prevedie hostí úvodným ceremoniálom jubilejného dobročinného Plesu v opere.

„Som poctený, že róbu pre pani Vášáryovú budem môcť pripraviť práve ja. Je to veľká zodpovednosť. Veľa sme sa rozprávali. Róba, v ktorej sa pani Vášáryová predstaví na 20. ročníku Plesu v opere bude niesť v sebe niekoľko hlbokých myšlienok a odkazov. Pevne verím, že sa nám spoločne podarí docieliť želaný efekt a šaty očaria nielen hostí, ale predovšetkým budú radosťou pre ich nositeľku. Môžem prezradiť len jediný detail, a to, že šaty budú rubínovej farby,“ vyjadril sa módny návrhár, ktorý sa dobročinného Plesu v opere opäť zúčastní so svojou dobrou priateľkou modelkou a moderátorkou Luciou Hablovičovou.

Tá sa tento rok predstaví v dychberúcej večernej toalete. „Lucia je mojou plesovou múzou a nesmierne sa obaja tešíme na 20. dobročinný Ples v opere. V rámci šiat sme sa rozhodli pre naozaj výnimočnú róbu, ktorá bude hodná tohto jubilea. Dali sme si záležať ne výbere naozaj originálnej farby, ktorú sme na Lucii ešte nemali šancu vidieť, a ktorá v kombinácii so prvkami geometrie v rámci strihu vytvorí želaný wow efekt. Verím, že výsledok bude príjemným prekvapením,“ prezrádza Boris Hanečka.

Program, ktorý prevedie hostí prierezom vývoja opery od jej prvopočiatkov v sebe nesie silnú myšlienku lásky. Na jeho tvorbe sa podieľali skvelí umelci režisérka Jana Burkiewicz, hudobný dramaturg Slavo Solovic, scénograf Juraj Kuchárek a aj módny návrhár Boris Hanečka.

„Traja muži a ja. Bola to veľmi príjemná spolupráca najmä po ľudskej stránke a dúfam, že nie posledná,“ neskrýva svoje nadšenie Jana Burkiewicz, ktorá sa režisérskej taktovky úvodného ceremoniálu dobročinného plesu v opere zhostila už šiestykrát.

Práve jeden z najlepších slovenských módnych návrhárov Boris Hanečka sa postaral o kostýmy sa postaral. Ten pripravil dokopy 31 kostýmov pre desaťčlenný súbor tanečníkov, osemnásťčlenný zbor a troch sólistov. Okrem toho sa počas programu objavia na scéne tri výnimočné sukne. „Na tvorbu každej z nich sa použilo až 17 metrov látky,“ upresňuje módny návrhár.

01 - Modified: 2022-09-23 22:00:00 - Feat.: - Title: Spomienky na posledné spoločné československé leto: Keď nad Slovenskom visel Damoklov mečiar 02 - Modified: 2022-09-23 22:00:00 - Feat.: - Title: Politik Michail Sergejevič Gorbačov: Po smrti ženy stratil zmysel života 03 - Modified: 2022-09-14 18:06:35 - Feat.: - Title: VIDEO: To je „nepodarok“: Karol III. si pri podpise pomýlil dátum, potom mu zlyhalo pero 04 - Modified: 2022-09-09 09:45:52 - Feat.: - Title: Budúcnosť trónu v rukách mužov: Čo vieme o kráľovi Karolovi III. a následníkovi trónu Williamovi? 05 - Modified: 2022-09-09 06:38:09 - Feat.: - Title: Víchrica energie s úžasnou mimikou: Tieto veci ste o kráľovnej Alžbete II. pravdepodobne netušili
menuLevel = 2, menuRoute = style/osobnosti, menuAlias = osobnosti, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
02. október 2022 15:33