Reuters
StoryEditor

Kráľovná Alžbeta II. opustila kvôli šíreniu koronavírusu Buckinghamský palác

16.03.2020, 09:38
Autor:
subsub
Ak sa situácia ohľadom koronavírusu výrazne zhorší, kráľovná Alžbeta a jej manžel princ Philip budú umiestnení do karantény.

Alžbeta II. (93) preventívne opustila kvôli šíreniu koronavírusu Buckinghamský palác. Stalo sa tak po štvrtkovom krízovom zasadnutí kabinetu Borisa Johnsona pod menom Cobra. Britská kráľovná bola následne prevezená do svojho sídla vo Windsore, uvádza portál iDnes.cz.

"Jej veličenstvo je v dobrej kondícii a teší sa dobrému zdraviu. Najlepšie v súčasnej situácii je však premiestniť kráľovnú z Buckinghamského paláca, do ktorého aj dnes neustále prúdia pracovné návštevy v podobe politikov z celého sveta. Mnoho členov personálu kráľovnej navyše začalo kvôli rýchlemu šíreniu koronavírusy prepadať panike. Nikto nechce nič riskovať," povedal zdroj denníku The Sun.

Ak sa situácia ohľadom koronavírusu výrazne zhorší, kráľovná Alžbeta, ktorá oslávi 21. apríla svoje 94. narodeniny a jej manžel princ Philip (98) budú umiestnení do karantény na panstve Sandringham v Norfolku.

Ešte v utorok usporiadala kráľovná v Buckinghamskom paláci veľkú recepciu. Hosťom bolo odporučené, aby obmedzili podávanie rúk. V stredu si však sama kráľovná na stretnutí potriasla rukou s profesorom Markom Compton.

Buckinghamský palác má viac ako päťsto stálych zamestnancov, Windsor okolo stovky. Májové a júnové záhradné slávnosti, ktoré usporadúva palác pre 30-tisíc hostí, budú pravdepodobne zrušené alebo odložené. Kráľovná sa nezúčastní ani tradičných dostihových pretekov v Epsome.

"Británia v najbližších dňoch zrejme nariadi všetkým ľuďom nad sedemdesiat rokov štvormesačnú kompletnú izoláciu," povedal v sobotu redaktor britskej televíznej stanice ITV Robert Peston.

23. máj 2022 14:02