Aká osobnostná výbava je typická pre ľudí, ktorí sa zapájajú do organizovaného zločinu? Dá sa to vôbec zovšeobecniť?
Každé zovšeobecnenie v psychológii je problematické. Ale posudzovali sme už niekoľko desiatok páchateľov z prostredia organizovaného zločinu, takže nejaké spoločné rysy sa postrehnúť dajú.
Väčšinu z nich sme posudzovali s odstupom desať až pätnásť rokov od činov, za ktoré boli stíhaní, keďže až za taký čas sa ich obvykle podarilo obviniť a postaviť pred súd. A treba povedať, že v skupinách, ktoré ovládli organizovaný zločin na Slovensku v 90. rokoch, nebolo veľa ľudí s nadpriemernou inteligenciou.
Bosovia jednotlivých skupín sa presadzovali skôr tým, že boli v porovnaní s ostatnými brutálnejší, tvrdší a agresívnejší. A to isté platilo aj pre skupiny. Preto si získala takú významnú pozíciu napríklad dunajskostredská alebo horehronská skupina.
Boli vedené osobnosťami, ktoré sa vyznačovali veľkou agresivitou a brutalitou či neschopnosťou empatie. Ľudí z vrchnej hierarchie sme celkovo väčšinou diagnosticky uzatvárali ako
jedincov s disociálnou poruchou osobnosti, v staršej terminológii psychopatiou, čo sú ľudia, ktorí majú trvalú abnormálnu štruktúru osobnosti, vyznačujúcu sa práve črtami ako zvýšená agresivita, impulzivita, nedostatok empatie či neschopnosť prispôsobiť sa normám.
Takže medzi členmi organizovaného zločinu ste jednoznačne evidovali vyššiu mieru jedincov s poruchami osobnosti.
To v každom prípade. Drvivá väčšina z nich boli ľudia s poruchou o...
Zostáva vám 85% na dočítanie.