StoryEditor

Socializmus si idealizujú aj mladí, odkazuje odborník

05.07.2020, 00:00
Prečítajte si rozhovor s Petrom Zajacom, literárnym vedcom a editorom projektu Socializmus: realita namiesto mýtov.

Aká motivácia stála na začiatku projektu?

Konzervatívny inštitút mal záujem venovať sa problému mýtov o socializme a získal na to podporu z Templetonovej nadácie. Potom sme rozmýšľali, ako tú tému uchopiť inovatívne.

​Tak sme urobili dve veci. Po prvé, rozhodli sme sa venovať ekonomickým mýtom o socializme, čo bolo prirodzené, lebo môj spolueditor a vedúci projektu Peter Gonda je ekonóm a pokiaľ mi je známe, touto témou sa doteraz nikto nezaoberal, dokonca si myslím, že ani v iných krajinách.

A po druhé, keď sme dodatočne zistili, že jadro ekonomických a spoločenských mýtov je spoločné, spracovali sme postupne aj tie. Takto sme dosiahli komplexný pohľad na socialistické mýty a mýty o socializme.

Doteraz sa u nás mýty vôbec neskúmali?

Ale áno, viackrát, existuje o tom aj viacero publikácií, napríklad Mýty naše slovenské či Slovenský mýtus, ale tie sa socializmu venovali okrajovo, viac, aj keď nie špecifickej otázke mýtov, sa mu venovali publikácie Alexandry Kusej a Zory Rusinovej o socialistickom realizme, ale na mýty o socializme sa zameral aj René Bílik v publikácii Duch na reťazi.

Doteraz nikdy sa však nerobili sociologické výskumy, ako vnímajú ľudia mýty o  socializme dnes. My sme takýto prieskum urobili v spolupráci s agentúrou Focus ako prví v roku 2018.

Položili sme v ňom ľuďom otázky typu, ako dnes vnímajú životnú úroveň pred rokom...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
21. máj 2022 11:10