StoryEditor

Cestovateľ, milujúci výzvy: Na bolesť si telo rýchlo zvykne, tvrdí Patrik Pajta, ktorý zdolal Cestu hrdinov SNP

05.03.2021, 23:00
Hneď na začiatku rozhovoru vás odzbrojí širokým úsmevom a vetami: „Môžeme si tykať, nie? Veď všetci turisti si predsa tykajú.“ Prečítajte si rozhovor publikovaný v HN Magazíne.

Kedy a ako vznikol nápad prejsť Cestu hrdinov SNP a ešte k tomu v zime?

​Posledné roky som väčšinou na prelome decembra a januára cestoval po zahraničí, aj tento rok bol taký plán. Prišla však korona, musel som improvizovať a vymýšľať náhradný program. No a vtedy, bolo to tuším v októbri, mi skrsla v hlave myšlienka, že keď nemôžem cestovať do zahraničia, precestujem niečo doma. Aj vzhľadom na protipandemické opatrenia nebolo veľmi možné spoznávať mestá. Tak som si povedal, veď som turista, prejdem si Slovensko po horách. Cesta hrdinov SNP nikdy nebola mojím vysnívaným cieľom.

Pred časom ju prešiel môj kolega Jakub z Hikemates, plus mi o nej rozprávali ďalší kamaráti, tak som si povedal, že by to mohlo byť fajn. Predsa len vedie naprieč celým Slovenskom, vravel som si, že veľa uvidím a môže to byť celkom dobrodružstvo. Takto nejako to celé vznikalo. Následne som si začal trasu trochu študovať, sledovať, kadiaľ vedie a čo všetko budem potrebovať. V novembri som dokúpil výbavu, respektíve som si nejaké vybavenie požičal od kamarátov, brat ma odviezol do Vyšného Komárnika, čo je posledná obec pred Duklou, 26. decembra ráno som stál pri pomníku, urobil si obligátnu fotografiu a vyrazil som.

Prečo práve takéto načasovanie, nebál si sa napríklad, či si budeš mať medzi sviatkami kde dokúpiť zásoby jedla?

Som normálne pracujúci človek, turistika ma zatiaľ neživí, takže musím využívať štandardnú dovolenku. Termín na prelome rokov mi vyhovuje kvôli vyššej koncentrácii sviatkov. No a o obchody som sa nebál. Tým, že som mal prechodené už nejaké hrebeňovky, vedel som, aké je to tráviť čas na horách v noci alebo byť viac dní na turistike. Takže cestu som vnímal ako pozliepaných niekoľko viacdňoviek dohromady.

Patrik Pajta

Neodhováral ťa niekto od zimného termínu?

Nejako som neriešil, či je zima, alebo leto. Až keď som bol na ceste, začali mi viacerí písať, že som blázon, že do toho idem v zime (smiech). Nemal som síce predstavu, čo ma čaká, ale mám prejdenú aj hrebeňovku Nízkych Tatier v zime a rátal som, že by to nemalo byť horšie. Podľa mňa to znie náročnejšie a strašidelnejšie, než tá cesta v skutočnosti je.

Takže zima nebola problém?

Náročnejšia bola možno kombinácia všetkých okolností. Zima síce je, ale je počas celej cesty. Išiel som 23 dní a čo vie človeka odskúšať, je, keď sa chlad skombinuje so samotou...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2021-01-26 20:46:29 - Feat.: 0 - Title: Cestovateľ: Sme leniví, bojíme sa a chodíme na známe miesta. Tie, čo stoja za to, sú však aj pri Bratislave
01 - Modified: 2022-07-01 10:00:00 - Feat.: - Title: Ceny potravín stúpajú. Foodbloggerka Lucia ti poradí, ako nakupovať potraviny tak, aby si ušetril 02 - Modified: 2022-07-01 07:00:00 - Feat.: - Title: Šéfka odborov v bratislavskej záchranke: V zdravotníctve nie je jedno, kým sa nahradí odchádzajúci zamestnanec 03 - Modified: 2022-07-01 11:00:00 - Feat.: - Title: Eko Inak Podcast: Všetko, čo chceš a potrebuješ vedieť o udržateľnom cestovaní 04 - Modified: 2022-06-30 19:18:24 - Feat.: - Title: Vydala sa do Indie: Užívala som si najmä pohľady Indov, hovorí východniarka Veronika 05 - Modified: 2022-06-30 10:49:04 - Feat.: - Title: Šéf agentúry Focus Slosiarik pre HN: Ficova minulosť limituje možnosti rastu dôvery voči nemu
menuLevel = 2, menuRoute = style/osobnosti, menuAlias = osobnosti, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
01. júl 2022 13:26