Po doznievajúcej pandémii covidu sa rozpútal konflikt na Ukrajine. S čím sa na linku dôvery v tomto ohľade najčastejšie obracajú ľudia?
M. M.: Pocity úzkosti u ľudí spojené s pandémiou koronavírusu v týchto dňoch vystriedali úzkosti v súvislosti s vojnou na Ukrajine, v niektorých prípadoch sa úzkosť z oboch situácií skumulovala – nezriedka sú volajúci klienti v stave akútnej paniky. Na našu Linku dôvery Nezábudka sa obracajú ľudia, naši občania, ktorí zažívajú obavy a strach o bezpečie a život svoj i svojich blízkych, bezmocnosť a pocit straty kontroly nad situáciou. Tento strach konkretizujú ako strach z jadrovej vojny, z prílevu migrantov, z nedostatku základných životných potrieb, zo zdražovania a podobne. Ďalšiu početnú skupinu klientov tvoria ľudia, ktorí nás prosia o informácie najrôznejšieho druhu súvisiace so súčasnou situáciou: ako ubytovať ukrajinských utečencov, ako vybaviť inštitút dočasného útočiska, kam umiestniť zvieratá, ktoré majú utečenci so sebou. Zaznamenali sme aj obavy z toho, čo v prípade, ak ľudia z Ukrajiny nebudú chcieť opustiť ich byty a majú so sebou maloleté deti a tak ďalej. Veľa ľudí, naopak, ponúka konkrétnu pomoc, či už materiálnu alebo s ubytovaním. V rámci našich možností klientom poskytujeme informácie, ktoré si dohľadávame z dostupných informačných zdrojov, respektíve ich distribuujeme na konkrétne pomáhajúce organizácie.
Sú to ľudia, ktorí volajú po prvý raz alebo opakovane?
V tejto súvislosti sa na nás obracajú aj naši „stáli“ klienti, prevažne psychiatrickí pacienti, u ktorých došlo pod vplyvom súčasných udalostí k výraznému zhoršeniu zdravotného stavu. Im rovnako poskytujeme emočnú stabilizáciu a psychologickú a sociálnu podporu.
Sme podľa vašich skúseností viac zasiahnutí, pretože ide o susednú krajinu?
E. O.: Vojna na Ukrajine zasiahla istým spôsobom všetkých ľudí na Slovensku a aj vzhľadom na to,
že žijeme v prepojenom svete, prežívame a vnímame aj to, ako zasiahla ľudí v rôznych kútoch sveta. Samozrejme, najvýraznejšie a devastačne na obyvateľov a obyvateľky Ukrajiny. Prepojení sme s týmito krajinami rôznymi väzbami, politickými, ekonomickými, kultúrnymi, ale aj sociálnymi, blízkymi či vzdialenými vzťahmi s tamojšími obyvateľmi. A aj kvôli jej geografickej blízkosti je ťažké sa od tejto vojny či už cielene alebo nezámerne mentálne aj sociálne izolovať. Médiá priebežne rôznymi spôsobmi a prostriedkami o vojne informujú a zo...
Zostáva vám 85% na dočítanie.