StoryEditor

Najslávnejší a najkontroverznejší pokus so psychikou a Luciferov efekt: Takto ľahko vieme prísť o ľudskosť

19.09.2021, 00:00
Stanfordský väzenský experiment, pripravený psychológom Philipom Zimbardom, skončil pred päťdesiatimi rokmi, aby ukázal, ako rýchlo sa z ľudí stanú zvieratá.

Pred päťdesiatimi rokmi odštartoval americký psychológ Philip Zimbardo (1933) jeden z najkontroverznejších (a tiež jeden z najslávnejších) psychologických experimentov všetkých čias.

Zjednodušene povedané, zisťoval v ňom, ako veľmi sa mení ľudské správanie pod vplyvom situácie, v ktorej sa ľudia ocitnú. O experimente sa podrobne rozpísal v knihe Luciferov efekt: Ako sa z dobrých ľudí stávajú zlí a niektoré spomienky na priebeh experimentu uviedol v knihe rozhovorov Philip Zimbardo: pamäti psychológa.

Túžba po poznaní

Philip Zimbardo je potomok talianskych prisťahovalcov, ktorý vyrastal v chudobných pomeroch v newyorskom Južnom Bronxe, kde dostal základné vzdelanie. Pri ňom však nezostal.

Keď sa presťahovali do Kalifornie, vyštudoval tam na Monroeovej strednej škole, kde k jeho spolužiakom patril neskôr aj slávny sociálny psychológ Stanley Milgram (1933-1984), autor nemenej kontroverzného psychologického experimentu na tému čo všetko sú ľudia ochotní urobiť, keď im to nariadi autorita.

Zimbardo chcel aj po zavŕšení strednej školy pokračovať v ďalšom štúdiu, jeho otec však trval na tom, aby šiel pracovať a prinášal domov financie. Nakoniec otca presvedčil, že nastúpi na Brooklynskú vysokú školu, ten však trval na podmienke, že bude finančne samostatný, takže si pri štúdiu musel zarábať.

Po absolvovaní vysokej školy chcel pokračovať v doktorandskom študijnom programe psychológie, jeho snom však bola univerzita v Yale, kam ho nakoniec prijali.

Po dokončení štúdia učil psychológiu na Newyorskej...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
21. máj 2022 09:44