Príroda poskytuje všetko, aby človek mohol žiť zdravo a šťastne. Na Slovensku rastie okolo 250 druhov liečivých rastlín. Väčšinu z nich naši predkovia poznali a využívali.
Zber liečivých bylín býval na našom území spojený najmä s obdobím vrcholiacej slnečnej energie, teda od mája do septembra. Pravdaže, mnohé rastliny sa zbierali (a stále zbierajú) aj mimo hlavnej vegetačnej sezóny, poniektoré dokonca počas zimy. Skúsení liečitelia presne vedeli nielen to, že obsah účinných látok je úmerný ročnému obdobiu, ale že sa líši aj v závislosti od hodiny zberu.
Mnohé z lokálnych bylín však okrem vyhlásených felčiarov a mastičkárov poznal a využíval aj prostý ľud. Hlavne staršie ženy s obľubou zbierali počas poľných prác rôzne liečivky a doma ich všemožne spracovávali. Samoliečiteľstvo bolo veľmi rozšírené. Poďme sa naň pozrieť spolu so skvelou publikáciou Jozefa Mareca – Tradičné liečiteľstvo a ľudová mágia na horných Kysuciach.
Na rany aj na trávenie
Možno vás zaujala zmienka z úvodu článku o iných než bylinkových metódach ľudového liečenia. Okrem zelín sa totiž v humánnej a vo veterinárnej etnomedicíne uplatňovali aj rôzne iné prírodniny: voda, práchno, pavučina, popol, živice, ľudské biologické produkty, ba dokonca aj konský, kravský či vtáčí trus.
Zostáva vám 72% na dočítanie.