V 20. rokoch minulého storočia nevie väčšina obyvateľov štvrte Harlem, epicentra černošskej kultúry v New Yorku, čítať ani písať. Vzdelanie im nebolo dopriate, pricestovali sem z amerického juhu za prácou, čakal ich osud lacnej, prehliadanej a diskriminovanej mestskej pracovnej sily.
Napriek tomu obyvatelia Harlemu prekvapovali znalosťami. Aj ten posledný výrastok na ulici tu dobre vedel, aké je celkové denné zúčtovanie členských bánk New York Clearing House a koľko momentálne činí úverový zostatok Federálnej rezervnej banky.
Nedá sa povedať, že by nejako fandili bankovníctvuo, burzovým prehľadom alebo sa zaujímali o národnú ekonomiku. Ale z týchto dvoch cifier, ktoré sa pravidelne zverejňovali každý deň v novinách, sa prepočítavalo číslo populárnej černošskej hazardnej hry. Síce nelegálnej, ale nadmieru populárnej lotérie.
Za niklák (teda päťcentovku) vsadený proti ľubovoľnému trojcifernému číslu vášho tipu mohli tí šťastní zinkasovať aj desiatky dolárov. Za vklad v hodnote priemernej hodinovej mzdy totiž čakala na výhercu mesačná mzda. Teoreticky. Hazard nie je charita a ani harlemská lotéria nevynikala pre tipujúcich nejakou zvláštnou výhernosťou.
Rozhodne na nej však bohatla Madame St. Clair.
Záhadná dáma z veľkého sveta
Hovorilo sa, že sa narodila na karibskom Martiniku. V jej rodnom liste však stálo, že pochádza z Guadeloupe. Hovorí sa, že tu navštevovala súkromnú dievčenskú školu, avšak žiadny vzdelávací ústav pre mladé dámy v Moule Grandterre neviedol transparentne jej meno. Inštitúciu vraj po smrti matky musela opustiť v pätnástich a ďalej sa životom prebíjala sama.
Lenže... Iné zdroje potvrdzujú, že už v trinástich rokoch pracovala ako pomocná krajčírka v textilných dielňach kanadského Montrealu, aby odtiaľ v pätnástich emigrovala do Spojených štátov. Potvrdzuje to aspoň záznam z newyorskej nemocnice, kde sa liečila po strelnom poranení.
Utŕžila ho pri potýčke medzi gangmi. Vtedy tiež zahynula jej prvá veľká láska. Presnejšie povedané jej pasák. Istôt v popise počiatkov jej života teda nie je veľa, množstvo údajov si pri rozprávaní upravila sama a zvyšok dotvárali jej početní obdivovatelia.
Špekulovalo sa, že v skutočnosti pochádza z Európy, snáď z Paríža. Že utiekla zo sirotinca a potom viedla jeden detský gang z Manhattanu. Že svoje imanie ukradla kapitánovi južanského parníka, prípadne ich získala vraždou svojho niekdajšieho partnera.
Údajných faktov a teórií je okolo nej mnoho. Isté je, že jej vzdelanie, diplomatické nadanie aj jazyková vybavenosť (hovorila anglicky aj francúzsky) ju stavali nad priemer väčšiny obyvateľov New Yorku.
Zostáva vám 76% na dočítanie.