Na prvý pohľad to vyzerá ako veľmi chvályhodná vlastnosť. Pomáhať druhému je predsa niečo, čo nám vštepujú do hlavy rodičia už od chvíle, čo sme vyrástli z prvých topánočiek. Lenže také jednoduché to nie je. Niektorým ľuďom totiž prerastie obyčajný záujem o druhých cez hlavu. A stane sa z neho niečo, čomu psychológovia hovoria spasiteľský komplex.
"Je to neodbytná nutnosť pomáhať komukoľvek, kto sa vám postaví do cesty. A to dokonca aj v takom prípade, keď o to daný človek nestojí alebo je mu to ešte navyše dosť nepríjemné," špecifikuje danú tému psychológ Mark Travers. Keď vás to pohltí, môžu to ostatní brať ako zásah do súkromia alebo prílišnú vtieravosť.
"Ak si myslíte, že s vaším partnerom, súrodencom alebo najlepšou kamarátkou nie je niečo v poriadku a budete mať stále tendenciu to meniť, začnú sa vám logicky vyhýbať. Pôsobí to totiž na nich tak, ako by ste ich chceli meniť. A to nikomu nesedí," varuje psychológ Timothy J. Legg.
Možno budú spočiatku chápať tak, že to myslíte dobre, ale dlho im to nevydrží. Tým, že vás takto opustia ľudia, ktorých poznáte, zmizne aj príležitosť pomáhať. A tak ju budete hľadať inde. S každým, kto od vás utečie, bude silnieť váš pocit zúfalstva.
Zostáva vám 74% na dočítanie.