Aj odpustenie je dôležitá súčasť liečby, ale zásadnejšie je, ako klienti pracujú so sebou, ako dokážu odpustiť sami sebe. FOTO: Pixbay
StoryEditor

Byť lepší rodič a človek ako bol ten môj. Trauma z toxickej rodiny tu s nami nemusí byť navždy

  • To slovo nemám rada. Ťahá mi to uši. Lenže ako inak pomenovať rodičov, ktorí nám otravujú život, alebo nám ho dokonca zničili? Toxín je – ako je nám známe – jed.
  • Ako sa ho čo najefektívnejšie zbaviť, aby sme si následky takéhoto detstva a dospievania neniesli až do smrti?
  • Prečítajte si článok, ktorý priniesol portál iDnes.cz.

„Títo rodičia sú vlastne nefunkční. Možno to ani nerobia zámerne. Napríklad si neuvedomujú, ako veľmi nám dokážu ich slová a skutky ubližovať. Keď sa rodič správa toxicky, môže to so sebou niesť množstvo prejavov. Všeobecne môžeme spomenúť napríklad nerešpektovanie hraníc dieťaťa, čo je chúlostivejšie predovšetkým v jeho staršom veku. Ďalej prílišnú kontrolu, ktorá neumožňuje deťom súkromie. Alebo emocionálnu manipuláciu, prostredníctvom ktorej stavia rodič dieťa do situácie buď – alebo. Dopady takéhoto správania sa potom rôznia s vekom potomka,“ vysvetľuje Kristína Cetkovská, externá psychologička Soulmio, platformy starostlivosti o duševné zdravie zamestnancov.

Problém je v tom, že do určitého veku považujeme rodičov za polobohov, a navyše – dieťa nevníma, že je niečo zle s mamou či otcom, myslí si, že je niečo zle s ním.

Nemohla som sa ho ani dotknúť

Skúsenosť s toxickým rodičom má aj päťdesiatštyriročná úradníčka Markéta: „V detstve aj v dospievaní som od otca neustále počúvala, aká som zlá. Že ak budem taká, ako ma videl on, nikdy nebudem mať kamarátov. Takže mi vtĺkal do hlavy, že partner si musí nájsť mňa, ja nesmiem o nikoho prejaviť záujem. A keď som sa po piatich rokoch rozišla s priateľom, pre ktorého som bola prvou láskou a on chcel spoznať viac vzťahov, bola to podľa otca moja chyba. Mama sa len ticho prizerala, nikdy sa ma nezastala. Rodičia sa nakoniec rozviedli. Z otcových rečí som sa spamätávala dlho, vlastne som sa z toho dostala až po vysokej škole. Ako? Prácou na sebe.“

Tieto skúsenosti úplne nabúrali Markétin vzťah s otcom. „Keď umieral, vôbec som sa ho nebola schopná fyzicky dotknúť, objať ho.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.
01 - Modified: 2025-05-31 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Tajomstvo spokojnosti: Ako ju ovplyvňujú vzťahy, strava či spánok a aké ochorenia súvisia s jej nedostatkom?
01 - Modified: 2025-05-30 22:00:00 - Feat.: - Title: Zakladateľka festivalu HoryZonty Mária Dutková: Lezenie je o vystúpení z komfortnej zóny veľmi ďaleko 02 - Modified: 2025-05-23 22:00:00 - Feat.: - Title: Učiteľka Beáta Horváthová: Od revolúcie počúvame od vlád o odbúraní byrokracie. Realita je však opačná 03 - Modified: 2025-05-21 10:21:33 - Feat.: - Title: ROZHOVOR Viki Ráková aj o tom, aký má vzťah s manželovými deťmi z prvého manželstva 04 - Modified: 2025-05-19 18:00:00 - Feat.: - Title: ROZHOVOR Kristína Peláková: Rieši, či synovi dopriať slobodnejšiu alebo prísnejšiu výchovu 05 - Modified: 2025-05-17 22:00:00 - Feat.: - Title: Kľúčový trenažér pre spokojnú dospelosť? Hra. Čím viac sa v detstve hráme, tým lepšie, a tu sú dôvody
menuLevel = 2, menuRoute = style/osobnosti, menuAlias = osobnosti, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
03. jún 2025 00:02