Nové výskumy v oblasti psychológie naznačujú, že spokojnosť závisí menej od vonkajších okolností a viac od toho, ako vedome pristupujeme k vlastnému životu. FOTO: Shutterstock
StoryEditor

Tajomstvo spokojnosti: Ako ju ovplyvňujú vzťahy, strava či spánok a aké ochorenia súvisia s jej nedostatkom?

01.06.2025, 00:00
  • Krátkodobá spokojnosť je síce fajn, ale je prchavá a premenlivá ako počasie. Ideálne je, ak sa dokážeme dopracovať k tej dlhodobej.
  • Ako ju ovplyvňujú naše vzťahy, strava, pohyb či spánok – a čo všetko nám pomôže vyskladať si mozaiku spokojného života?
  • Prečítajte si článok publikovaný v HN magazíne.

Životná spokojnosť nie je niečo, čo nám spadne z neba do náruče. Nie je to ani povahová črta, ktorou nás obdarila genetika či osud. Je to niečo, čo sa môžeme naučiť postupne rozvíjať – rovnako ako akúkoľvek zručnosť.

Nové výskumy v oblasti psychológie naznačujú, že spokojnosť závisí menej od vonkajších okolností a viac od toho, ako vedome pristupujeme k vlastnému životu. V štúdii publikovanej v Frontiers in Psychology (2024) sa ukázalo, že študenti učiteľstva, ktorí počas semestra pracovali s technikami ako všímavosť, vďačnosť a zvládanie stresu, zaznamenali citeľné zvýšenie životnej spokojnosti a pokles psychického preťaženia. Výskumníci zdôraznili, že nejde o okamžité výsledky – ale o zmenu prístupu, ktorý sa dá trénovať podobne ako sval.

No pozor: ak sa o spokojnosť usilujeme až príliš kŕčovito, paradoxne sa nám môže vzďaľovať. Štúdia z roku 2025 (Maglio & Kim) z University of Toronto Scarborough, publikovaná v časopise Applied Psychology: Health and Well-Being totiž upozorňuje, že ľudia, ktorí sa až urputne snažia byť šťastní, míňajú viac mentálnej energie, sú náchylnejší na vyčerpanie a častejšie podliehajú impulzívnemu správaniu. Snaha o šťastie ich paradoxne robí menej spokojnými.

„Namiesto toho, aby sme plynuli s prúdom, snažíme sa cítiť inak – a to nás vyčerpáva,” upozorňuje profesor a spoluautor štúdie Sam Maglio. Jeho odporúčanie znie jednoducho: „Neusilujte sa byť stále super šťastný. Všímajte si, čo už máte – a prijmite to ako zdroj radosti.”

A práve v tomto priestore medzi prácou na spokojnosti a tlakom byť šťastný sa dnes pohybuje väčšina z nás. Čo nám teda hovorí veda o tom, čo spokojnosť naozaj tvorí? A čo ju – možno bez povšimnutia – kazí?

Päť pilierov spokojnosti

Pozitívna psychológia – pomerne mladý, ale rýchlo sa rozvíjajúci odbor – sa nesústredí len na liečbu psychických ťažkostí, ale najmä na rozvíjanie silných stránok a spokojného života (tzv. well-being, pozn. red.) Jej zakladateľ Martin Seligman predstavil model PERMA, ktorý definuje päť základných oblastí, ktoré tvoria pevný základ dlhodobej spokojnosti.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 74% na dočítanie.
01 - Modified: 2025-05-17 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Kľúčový trenažér pre spokojnú dospelosť? Hra. Čím viac sa v detstve hráme, tým lepšie, a tu sú dôvody 02 - Modified: 2025-05-07 12:01:07 - Feat.: 0 - Title: Štandardy moderného materstva: Dnešná matka nie je sama. Má konkurenciu. Nie v skutočnosti, ale v hlave
01 - Modified: 2025-06-21 22:00:00 - Feat.: - Title: Výhľad a severská atmosféra: Zdanlivý mini domček ukrýva takmer 200 štvorcov purizmu ponoreného v zeleni 02 - Modified: 2025-06-21 08:10:00 - Feat.: - Title: Beatrix Potterová obohatila detský svet o populárnu postavu, túžila sa však uplatniť v úplne inej oblasti 03 - Modified: 2025-06-20 22:00:00 - Feat.: - Title: Vinárska legenda Miroslav Petrech neverí na kompromisy, ani výstrelky: Každý rok máte len jedinú šancu 04 - Modified: 2025-06-14 22:00:00 - Feat.: - Title: Nafukovanie, bolesti, pálenie záhy, nadmerná únava: Týmto bojkotujeme trávenie a škodíme žalúdku a črevám 05 - Modified: 2025-06-14 15:09:06 - Feat.: - Title: Takmer 40 percent Slovákov je v práci spokojných, negatívny pocit má 14 percent ľudí
menuLevel = 2, menuRoute = style/osobnosti, menuAlias = osobnosti, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
24. jún 2025 15:03