StoryEditor

Je to jednoduché a bezpečné. Používate platby cez mobil Google Pay už aj vy?

30.04.2018, 20:08
Autor:
ahgahg
Slováci po dvoch mesiacoch fungovania zaplatili za tovary či služby cez Google Pay 2,8 milióna eur.

Pred dvoma mesiacmi sme vás informovali o príchode obľúbenej bezkontaktnej platobnej služby Google Pay na Slovensko. Aktuálne ju používa už 10-tisíc ľudí, píše v tlačovej správe Združenie pre bankové karty.

Na využívanie tejto platobnej aplikácie si ju stačí jednoducho stiahnuť do svojho smartfónu s operačným systémom Android a následne do nej nahrať platobné a kreditné karty od podporovaných bánk. Týmto spôsobom po dvoch mesiacoch fungovania Slováci zaplatili za tovary či služby 2,8 milióna eur a zrealizovali zhruba 105-tisíc transakcií.

​Sú to čísla, ktoré Združeniu pre bankové karty exkluzívne poskytli všetky banky, ktoré túto službu dnes podporujú. Ide o Slovenskú sporiteľňu, Poštovú banku, J&T Banku, mBank a 365.bank.

„To, že na náš trh prišiel Google Pay len potvrdzuje, že na Slovensku sú pre bezkontaktné platby priaznivé podmienky. Táto služba nás posúva vpred - do moderného sveta bez hotovosti,“ vyhlásil predseda Združenia pre bankové karty Rastislav Vallo.

Google Pay sa teší veľkej obľube z viacerých dôvodov: „Jednou z hlavných výhod je možnosť platiť priamo mobilom bez potreby nosiť so sebou peňaženku. Ďalej je to bezpečnosť – keďže sa fyzickej platobnej karte pridelí tokenizované číslo karty, a tým pádom sa minimalizuje riziko akéhokoľvek zneužitia,“ objasňuje Marcela Králová, podpredseda Združenia pre bankové karty.

Alžbeta Harry Gavendová

​Google Pay funguje v operačnom systéme Android, ktorý vyvíja priamo Google a služba je certifikovaná kartovými spoločnosťami, ktoré ju podporujú. Platenie mobilom cez službu Google Pay je tak na globálnej úrovni bezpečné a jednoduché. 

Zaujímavosťou je, že spolu s platbou máte tiež záznam o mieste na mape, kde ste ju vykonali. Je to vďaka tomu, že Google je aj prevádzkovateľom mapového systému Google Maps.

Alžbeta Harry Gavendová

​Dobré ohlasy na službu už registrujú aj banky. „Klientom platby šetria čas a nie sú v strese, ak si náhodou zabudnú zobrať peňaženku,“ vraví Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky, podobne sa vyjadrila aj Milada Pivníková, product development expert mBank.

Bezkontaktné platby zažívajú v Európe pozitívny trend. Podľa Slovenskej bankovej asociácie je na Slovensku až 97,4 percenta terminálov pripravených prijímať bezkontaktné platby. Práve tento fakt zaraďuje Slovensko medzi svetových lídrov v bezkontaktnom platení.

Krajiny, kde je podobná frekventovnosť bezkontaktných terminálov sú tiež Česko, Poľsko a Veľká Británia. S rozvojom technológií zákazníkov zaujíma úroveň bezpečnosti na mobilných zariadeniach.

Alžbeta Harry Gavendová

​Ako objasňuje Milan Bednár, vedúci oddelenia denného bankovníctva a vkladov Slovenskej sporiteľne, v porovnaní s klasickým internetovým bankovníctvom je to mobilné rovnako bezpečné: „Samotné mobilné telefóny majú pomerne vysokú mieru bezpečnosti, ak ich klient využíva obozretne. Napríklad ak si neinštaluje si aplikácie z neznámych zdrojov, nepripája sa na nezabezpečené bezdrôtové siete a telefón si chráni prístupovým kódom, vtedy je miera bezpečnosti mobilného bankovníctva na dobrej úrovni,“ vraví Milan Bednár.

Ako ďalej dodáva, „mobilný telefón je zároveň veľmi osobným zariadením, ktorého stratu alebo krádež si klient veľmi rýchlo všimne a včasným kontaktovaním banky ľahko zamedzí prípadnému zneužitiu.“

Po tom, čo na Slovensko dorazil Google Pay, otáznik ešte visí nad príchodom Apple Pay či Samsung Pay. Podľa odborníkov je pre túto službu naša krajina malá, keďže trhový podiel telefónov iPhone je u nás len okolo 15 percent. Linda Gáliková, PR manažér 365.bank verí, že práve príchod a adaptácia Google Pay bude motivátorom aj pre ďalších hráčov.

Google Pay si môžete stiahnuť na tomto odkaze.

01 - Modified: 2018-02-28 13:05:42 - Feat.: 0 - Title: Google Pay dorazil na Slovensko. Môžete ním platiť takmer všade 02 - Modified: 2018-03-01 22:00:36 - Feat.: 0 - Title: Google Pay zvýši náklady predajcom 03 - Modified: 2018-03-22 13:38:41 - Feat.: 0 - Title: Slovenka pracuje v USA na aplikácii Google Pay: Nezaujíma ich, o koľkej prídem do práce
menuLevel = 2, menuRoute = style/tech, menuAlias = tech, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
04. júl 2022 04:38