Petra Crossgmail.googleblog.com
StoryEditor

Slovenka pracuje v USA na aplikácii Google Pay: Nezaujíma ich, o koľkej prídem do práce

22.03.2018, 13:53
Autor:
tasrtasr
Slovenská vývojárka Petra Cross pracuje v americkom Googli na kóde, bežiaci na serveri, s ktorým komunikuje aplikácia Google Pay. Tá bola spustená už aj na Slovensku.

Časté umiestnenia spoločnosti Google na vrchole rebríčka popularity zamestnávateľov ju neprekvapujú. Firma totiž ľuďom dôveruje a dôležité sú jej výsledky.

Pracovná náplň Petry Cross zahŕňa programovanie, ktoré zaberá približne 70 percent jej času a zvyšok tvorí navrhovanie softvérovej architektúry, mentorovanie kolegov či riešenie problémov v existujúcom kóde.

Informatika bola pre ňu jasnou voľbou, smerovanie k matematike, vede a technike v nej podporovali aj rodičia. "Keď som doštudovala informatiku v USA, najprv som pracovala pre menší start-up a po roku som poslala resumé do Googlu, odkiaľ mi o tri dni zavolali. O dva týždne som mala pracovnú ponuku," opísala Cross pre TASR svoju cestu do americkej spoločnosti.

Google býva často označovaný za najatraktívnejšieho zamestnávateľa a podľa slovenskej vývojárky to nie je náhoda. "Firma je naozaj jedinečná v tom, ako jedná so svojimi zamestnancami, ako im dôveruje, ako ich motivuje a odmeňuje," priblížila s tým, že príliš veľa firiem svojim zamestnancom nedôveruje.

"Google nezaujíma, o koľkej prídem do práce a či som v práci osem hodín. Dôležité sú moje výsledky a to, či som v práci spokojná. Spokojnosť pravidelne merajú pomocou detailného dotazníka, ktorý meria veľa aspektov – od skúsenosti zamestnanca cez množstvo rešpektu, ktorý dostávam od šéfa a kolegov, až po to, či som spokojná so zariadením v kancelárii," vysvetlila.

Firma sa podľa nej veľmi snaží o to, aby sa ľudia inej farby pleti, iných vekových kategórií, vierovyznania či pohlavia cítili vítaní. "Každý zamestnanec musí absolvovať povinný kurz o predpojatosti, kde sa naučí rozoznať svoju vlastnú predpojatosť a dbať na svoje správanie, keď jedná s kolegami, ktorí sú nejako iní," objasnila Cross.

Zároveň si cení, že má možnosť študovať a pracovať v mekke informatiky, v Silicon Valley. "V San Francisco Bay Area žije vyše tisíc Slovákov a Čechov, pravdepodobne aj viac. Mám niekoľko blízkych česko-slovenských kamarátov, ktorí pracujú v rôznych oblastiach, nielen v technológiách," konštatovala na margo života v Amerike.

V súčasnosti začína Petra Cross chodiť na Slovensko stále častejšie, pretože jej manžel má softvérovú firmu v SR a v Česku. "Zameriava sa na umelú inteligenciu a je perfektným dôkazom toho, že na Slovensku je informatika tiež veľmi perspektívna. Takže sa tam vraciam a vyzerá to tak, že sa tam jedného dňa možno aj usadíme," uzavrela.

01 - Modified: 2017-06-03 16:57:55 - Feat.: 0 - Title: Šesťkolový intenzívny pohovor a práca snov. Takto vyzerá život Slovenky v Google 02 - Modified: 2018-03-22 10:56:34 - Feat.: 0 - Title: Slovenka, ktorá prerazila v New Yorku: Nezaoberám sa tým, čo si kto myslí
01 - Modified: 2022-11-28 17:00:00 - Feat.: - Title: Takto vyzeral mobilný pravek (aj) na Slovensku: V 90. rokoch volal bežný ľud z búdky, mafiáni už mali mobily 02 - Modified: 2022-12-02 23:49:16 - Feat.: - Title: Pixel 7 to dotiahol s „iba“ dvojitým fotoaparátom do top 10 v známom rebríčku. Fotí skvele 03 - Modified: 2022-11-26 05:55:49 - Feat.: - Title: Tanečník a choreograf Miguel Méndez: Žijem tu 37 rokov, ale keď som prišiel, Slováci sa ľúbili viac 04 - Modified: 2022-11-18 23:00:00 - Feat.: - Title: Už som v taxíku či výťah bol obsadený: Ako je to s vtipnými aj kurióznymi výhovorkami na pracovisku? 05 - Modified: 2022-11-12 23:00:00 - Feat.: - Title: Sociológ Miloslav Bahna: Náš pohľad na Čechov je skreslený
menuLevel = 2, menuRoute = style/tech, menuAlias = tech, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
03. december 2022 17:23