StoryEditor

Zabudnite na skladacie smartfóny. Lenovo ukázalo prvý notebook so skladacím displejom

14.05.2019, 08:57
Nový notebook od Lenova príde na trh už o rok.

V posledných mesiacoch sa čoraz častejšie skloňujú slová “skladací smartfón” či “ohybný telefón”. Tento rok je skrátka rokom, kedy sa dlho diskutované formy smartfónov dostanú do praxe.

Samsung už mal predstaviť svoj skladací Galaxy Fold, no kvôli problémom odložil dátum uvedenia. Skladací smartfón očakávame aj od Huawei, pričom prototyp sme mali možnosť už aj vyskúšať na vlastnej koži.

Jedna zo spoločností, ktorá je v súvislosti so skladacími telefónmi tiež skloňovaná je Lenovo. A hoci práve Lenovo ukázalo už niekoľko rokov dozadu prototyp ohybného telefónu a tabletu, zatiaľ sme hotovú “skladaciu novinku” od nich nevideli. Všetko sa však aktuálne mení.

Na konferencii Accelerate ukázala spoločnosť prvý skladací počítač na svete, píše portál androidauthority.com. Je súčasťou línie Lenovo ThinkPad X1, ktorá je známa svojou odolnosťou. Zariadenie má 13,3-palcový OLED displej od spoločnosti LG, ktorý prichádza s rozlíšením 2K a pomerom strán 4:3. Dá sa zložiť na polovicu. 

Novinka zatiaľ bežala na operačnom systéme Windows 10, no Lenovo povedalo, že finálny produkt nebude poháňať systém Microsoftu.

K notebooku by ste mali mať v predaji aj špeciálne Wacom pero a klávesnicu, aby ste mali ešte lepší zážitok z práce na zariadení, ktoré zároveň môže slúžiť aj ako veľký tablet.

Lenovo

​Displej sa skladá dovnútra, takže nebude vystavený škrabancom z okolia, ako je to napríklad v modeli Huawei Mate X. Podľa portálu má panel na Lenove slabé pozorovacie uhly a displej nie je práve najžiarivejší. Jedným dychom však androidauthority.com dodáva, že ide iba o prvú vzorku a hotový skladací notebook bude technicky vyspelejší.

Jeho príchod by mal nastať v roku 2020 v očakávanej cene nad 2000 eur. Tá je zatiaľ iba odhadovaná, nakoľko už skladacie smartfóny sa pohybujú približne v tejto cenovej skupine.

21. máj 2022 11:43