StoryEditor

Počítač vypnúť, uspať, alebo hibernovať? Poradíme, čo, kedy a prečo zvoliť

21.01.2022, 12:31
Viete, čo jednotlivé režimy robia a kedy je vhodné ktorý použiť?

Počítače v závislosti od použitého hardvéru spotrebúvajú rôzne množstvo elektriny. Spotrebu je možné v prípade, že na PC nepracujete, znížiť alebo úplne zastaviť jeho vypnutím, píše portál iDnes.cz. V prípade notebookov, ktoré nie sú pripojené k elektrickej sieti, sa dostaví aj druhotný efekt, ktorým je to, že nespotrebúvajú energiu v batérii.

V operačnom systéme Windows sú potom okrem celkového vypnutia dostupné aj dve ďalšie možnosti – spánok a hibernácia. Každá pracuje inak. Rozhodnutie, ktorý režim kedy použiť, závisí od mnohých faktorov. Preto sa poďme na jednotlivé režimy pozrieť bližšie.

Režim vypnutia

Keď počítač vypnete, ukončí všetky rozdelené úlohy, uzavrie programy, súbory, ktoré bežia. Vlastne všetko, čo aktuálne robí. Ak ste nechali niečo otvorené, niektoré aplikácie alebo súčasti systému sa môžu opýtať, či ich chcete naozaj uzavrieť.

V tomto prípade dochádza aj k reštartu samotného operačného systému Windows, čo je niekedy vyžadované. Jeho nový štart môže znamenať aj opätovnú aktiváciu niektorých súčastí. Výhodou je, že v čase, keď sa počítač nepoužíva, nespotrebúva energiu, a navyše môžete bez rizika odpojiť napájací kábel.

Režim spánku

Pokiaľ sa rozhodnete pre túto možnosť,...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
21. máj 2022 01:25