Facebook
StoryEditor

Výbor Senátu USA schválil antimonopolný zákon proti technologickým gigantom

24.01.2022, 13:45
Autor:
ČTKČTK
Firmy, ktorých sa týka, by na svojich platformách nesmeli zvýhodňovať svoje produkty.

Právny výbor amerického Senátu schválil návrh protimonopolného zákona namiereného proti technologickým gigantom Apple, Meta Platforms, Amazon či materskej spoločnosti Googlu Alphabet. Ide o ďalší krok k tomu, aby o predpise rokoval celý Senát.

Firmy, ktorých sa týka, by na svojich platformách nesmeli zvýhodňovať svoje produkty, informovala agentúra Reuters.

Menší konkurenti sa sťažujú, že veľké spoločnosti, ktoré majú platformy pod kontrolou, používajú nekalé obchodné praktiky, aby si udržali dominantné postavenie.

Dotknuté veľké spoločnosti však varujú, že zákon by poškodil inovácie v USA, pretože by poskytol výhodu zahraničným konkurentom, ohrozil súkromie a bezpečnosť používateľov a poškodil produkty, ktoré spotrebitelia využívajú.

Zákonodarcovia hlasovali o zmenenej verzii návrhu zákona, ktorý predložili demokratická senátorka Amy Klobucharová a republikán Chuck Grassley. Definícia spoločností, na ktoré sa zákon vzťahuje, bola v pozmenenom návrhu rozšírená o firmy, ako je populárna aplikácia na zdieľanie videí TikTok.

Upresňuje sa v ňom tiež, že spoločnosti nie sú povinné zdieľať údaje s firmami, ktoré americká vláda považuje za riziká pre národnú bezpečnosť.

Klobucharová upozornila na výrazný lobing proti návrhu. Hlasovanie výboru v pomere 16:6 v prospech návrhu zákona ukázalo, že opatrenie má podporu demokratov i republikánov, napísala agentúra Bloomberg.

Návrh Klobucharovej a Grassleyho kritizoval okrem iného prezident Asociácie počítačového a komunikačného priemyslu Matt Schruers, podľa ktorého opatrenia Senátom neprejdú. "Cieľom protimonopolnej politiky by mala byť podpora prospechu spotrebiteľov, a nie trestanie konkrétnych spoločností," uviedol vo vyhlásení.

20. máj 2022 17:34