Pixabay
StoryEditor

Staršia generácia je stále presvedčená, že ženy do IT nepatria, ukázal prieskum

13.12.2019, 16:00
Autor:
lezolezo
Drvivá väčšina obyvateľov Slovenska považuje zvyšovanie zastúpenia žien v sektore IT za dobrý nápad. Len každý šiesty si myslí, že ženy nemajú v IT čo robiť.

Takmer 80 percent obyvateľov Slovenska si myslí, že je potrebné zvyšovať zastúpenie žien v sektore informačných technológií. Vyplýva to z prieskumu, ktorý urobila agentúra AKO a objednala si ju spoločnosť DITEC. 

 „S tvrdením, že ženy nemajú v IT čo robiť, sa stotožňuje len každý šiesty obyvateľ Slovenska. Piati zo šiestich Slovákov si myslia, že ženy v IT sú dobrý nápad,“ hovorí výkonný riaditeľ  AKO Václav Hřích.

Napriek pozitívnemu trendu, v časti spoločnosti prevláda názor, že ženy v tejto oblasti nemajú čo robiť. Myslí si to 22 percent ľudí starších ako 66 rokov a takmer tretina s nižším vzdelaním. 

„Z vlastných skúseností aj zo skúseností mnohých kolegýň v sektore musím povedať, že predsudky stále pretrvávajú. Výsledky prieskumu a výrazná podpora respondentov pre ženy v IT nás v tomto smere príjemne prekvapili,“ hovorí obchodná riaditeľka DITEC Anna Záhorčáková.

 Ženy si neveria

Prieskum však ukázal aj rozdiely vo vnímaní sveta medzi jednotlivými pohlaviami. S výrokom, že „muži sú kvôli svojim intelektovým a osobnostným charakteristikám vhodnejší na prácu v IT“ súhlasil v priemere jeden zo štyroch opýtaných mužov, ale takmer tretina žien. 

Tento nepomer ukazuje, že ženám často chýba sebadôvera. Stretla som sa s tým viackrát, napríklad na pracovných pohovoroch. Mužskí kandidáti často nedostatok znalostí a skúseností prekryjú sebaprezentáciou. Ženy sú aj v prípade dobrých znalostí na seba oveľa prísnejšie, často akoby sa báli predať,“ vysvetľuje  Záhorčáková.

Aj tento prieskum však ukázal, že predsudky o tradičných rodových rolách v IT sa postupne stierajú. Väčšina opýtaných si myslí, že je potrebné ženy podporovať, vyše 80 percent by svojej dcére odporučilo prácu v IT sektore. "Viac ako tretina  odporúčanie zdôvodnila finančným ohodnotením. Každý siedmy respondent  uviedol, že jeho dcéra má k IT vzťah a baví ju to,“ dodal  Hřích.

Obchodná šéfka DITEC je presvedčená, že ženy sa často stretávajú s problémami. "Ak je žena zamestnaná v IT, stále existuje názor, že uprednostňuje prácu pred rodinou." 

Zároveň pripomína, že IT sektoru chýba množstvo ľudí a práve v ženách je veľký potenciál. "Preto budeme naďalej podporovať študentky. Verím, že v budúcnosti to bude aj formou štipendií."

 

01 - Modified: 2020-11-20 12:07:22 - Feat.: - Title: Ženy v IT stále bojujú so stereotypmi, aj keď začína prevládať obdiv 02 - Modified: 2019-10-15 19:38:57 - Feat.: - Title: Prečo IT sektor potrebuje ženy?
menuLevel = 2, menuRoute = style/tech, menuAlias = tech, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
23. jún 2024 16:53