Pixabay
StoryEditor

Nápadníkovi zo sociálnej siete poslala 6 200 eur. Dôchodkyňu zneužil internetový podvodník

27.04.2022, 18:10
Peniaze si od nej vypýtal pod zámienkou vrúcneho vzťahu.

Obeťou podvodu na internete sa stala 69-ročná žena z Humenného. Svojmu nápadníkovi zo sociálnej siete poslala 6 200 eur. O prípade informovala humenská polícia, TASR má o prípade informácie od hovorkyne krajského policajného riaditeľstva v Prešove Jana Ligdayová.

Pod zámienkou vrúcneho vzťahu si podľa jej slov muž od ženy vypýtal peniaze na opravu stroja nachádzajúceho sa na lodi, na ktorej pracuje. Na žiadosť o zaslanie ďalších 10-tisíc eur už poškodená nereagovala. Muž mal následne odignorovať ženine snahy o kontakt s ním.

Humenský okresný vyšetrovateľ vedie v prípade trestné stíhanie vo veci trestného činu podvodu. 

Treba byť maximálne opatrný

Univerzálne pravidlo na posielanie peňazí neznámym osobám z internetu znie - neposielajte peniaze neznámym osobám. Samozrejme, ako vyplýva z policajnej správy, situácia tu bola podfarbená dvorením, no to ju neospravedlňuje. Podobne sa nechali okradnúť aj ženy z neslávne známeho prípadu "Tinder Swindler".

Simon Leviev si u žien najskôr budoval dôveru a neskôr od nich žiadal peniaze pod rôznymi zámienkami. Tie mu ich dôverčivo posielali. Následne im ich však už nevrátil, pričom si naďalej žije v luxuse, kým ženy splácajú dlžoby.

Nátlak na poslanie peňazí pritom nemusí byť vyvolávaný len cez zoznamovacie služby. Pred časom sme informovali aj o podvodníkoch operujúcich na portáli Bazoš, ktorí po zverejnení inzerátu žiadajú o zaslanie produktu kuriérskou službou. Odoslaný link na prepravnú spoločnosť bol však spôsob, ako ako útočníkovi poslať dobrovoľne peniaze i svoje platobné údaje. 

Buďte preto v podobných situáciách ostražití a pokiaľ dotyčnú osobu vôbec nepoznáte, žiadne peniaze či údaje neposielajte. 

20. máj 2022 16:13