Rodisko rozprávkara H. Ch. Andersena sa do modernej histórie zapíše aj ako rodisko robotov. V dánskom meste Odense sa totiž nachádza továreň a vývojové centrum Universal Robots. Roboty z tejto fabriky sú určené na priamu spoluprácu s ľudskými pracovníkmi. Na rozdiel od svojich veľkých priemyselných „bratov“ nemusia byť inštalované v ochranných klietkach, píše portál idnes.cz.
Kolaboratívne roboty si nepredstavujte veľmi ľudsky. Sú to vlastne ramená so štvoricou kĺbov, ktoré mu dávajú vysokú voľnosť pohybu, a päticou, na ktorú je možné pripojiť rôzne príslušenstvo. Napríklad mechanické prsty na uchopenie predmetov, rôzne prísavky pre manipuláciu s objektmi, alebo tiež zváračku, frézu, pílu, vŕtačku, prípadne kameru, alebo čítačku čiarových kódov.
Robot je ideálny pre stále sa opakujúcu sekvenciu zhodných pohybov a úkonov, ktoré môžu vykonávať neustále a predovšetkým úplne rovnako s presnosťou na zlomok milimetra, gramu a sekundy. Zároveň je možné ľahko nastaviť silu odporu, pri ktorej sa robot okamžite zastaví - aby do živého kolegu, pokiaľ mu vstúpi do pracovného priestoru, len buchol, ale nezranil ho.
Oproti veľkým priemyselným robotom je možné oveľa ľahšie ich programovať - pre nastavenie základných pohybov stačí robota prepnúť do režimu učenia, uchopiť rameno a postupnými pohybmi definovať, ako a kam sa potom bude sám pohybovať. To všetko s presnosťou na desatiny milimetra upresníme na dotykovom displeji ovládača. Robot môže byť umiestnený priamo na konštrukciu výrobnej linky, aj na pohyblivom vozíku. V priebehu cyklu výroby ich tak môžeme využiť na rôzne úkony a v rôznych pozíciách. Pomocou skriptovacieho jazyka ich môžeme presne a v reálnom čase ovládať aj na diaľku. Špecialista tak môže prostredníctvom nich fyzicky pracovať aj v nebezpečnom prostredí, napríklad po havárii v chemickej prevádzke.
V súčasnosti najčastejšie manipulujú s materiálmi a predmetmi, napríklad na výrobnom páse, alebo pri CNC obrábacích strojoch. Zvárajú plechy, pomáhajú pri zostavovaní výrobkov, prípadne nanášajú lepidlá či farby. Roboty v nami navštívenej fabrike napríklad montujú sviečky do motorov Volkswagen, upevňujú dverové výplne do automobilov BMW, nosia kamery v štúdiách (systém ARCA) alebo priamo v obchode vyrábajú „papuče“ na mieru (Yooshu).
Továreň na výrobu robotov
V továrni v Odense sídli vývojové oddelenie aj výroba robotov. K vývojárom sa nesmie ani nahliadnuť, takéto obmedzenie neplatí len pre návštevníkov, ale aj pre zamestnancov z iných oddelení.Je to totiž miesto, kde prebieha to najdôležitejšie a najdrahšie - vývoj nových modelov a jednotlivých komponentov. Aktuálne na tomto mieste pracuje päťdesiatpäť vývojárov.
Jednotlivé komponenty ako servomotory, prevodovky a riadiace obvody si nechávajú vyrábať u subdodávateľov na zákazku, spravidla podľa vlastných návrhov. Prevodovky dodáva nemecká spoločnosť Harmonic Drive, motory americká firma Kollmorgen. Továreň je tak v podstate miestom kompletizácie, kde jednotlivé komponenty vyskúšajú a otestujú. Pri motoroch a prevodovkách ide o dvanásťhodinový zahrievací test. Komponenty, ktoré nesplnia kritériá, sa na montáž do robotov nepoužívajú. V budúcnosti chcú túto rolu a zodpovednosť presunúť priamo na dodávateľa.
V Odense potom jednotlivé diely zmontujú. K hotovému ramenu je pripojená riadiaca jednotka, ktorá dostane sériové číslo. Celý robot sa následne nechá 40 hodín v testovacej prevádzke, kedy manipuluje so závažím s hmotnosťou o 50 percent presahujúcou maximálnu povolenú manipulačnú hmotnosť. V prípade akejkoľvek chyby dôjde k jej odstráneniu a robot musí úspešne absolvovať proces testovania od začiatku.