StoryEditor

Osem príznakov rakoviny, ktoré väčšina ľudí ignoruje

12.01.2016, 19:25

Smejú sa vám, že ste hypochonder? Nevadí. Máte totiž väčšiu šancu zaznamenať príznaky rakoviny, ktorých si väčšina ľudí ani nevšimne alebo nad nimi len mávne rukou.

Niektoré bolesti a zdravotné problémy vyzerajú tak neškodne a zanedbateľne, že ich ľudia často vôbec neberú vážne, a to ani v prípade, že sú dlhodobé či zhoršujúce sa.

Pritom podľa odborníkov môžu byť niekedy aj úplne bežné neduhy prvým znamením rakoviny. Vo Veľkej Británii dokonca prebehol prieskum, ktorý zisťoval, ako ľudia vnímajú svoje neduhy a či ich berú vážne, alebo nie.

Prieskumu, ktorý bol publikovaný v PLOS ONE, sa zúčastnilo 1729 osôb vo veku okolo päťdesiat rokov. Účastníci prieskumu v ňom hodnotili, ako vážne vnímajú 17 zdravotných problémov, z ktorých desať mohlo poukazovať na rakovinu. Tiež odpovedali, či sa ich nejaký z týchto príznakov niekedy týkal a ako s ním prípadne naložili.

Ako uviedla autorka štúdie doktorka Katriina Whitakerová, výskumníčka z University College London, prieskum ukázal, že mnoho ľudí nevenuje varovným signálom toľko pozornosti, koľko by malo.

"Niektorí ľudia si myslia, že príznaky neukazujú na nič vážne a nenapadne ich, že by mohlo ísť o rakovinu," uviedla Whitakerová. Upozornila, že aj keď väčšina týchto príznakov nemusí signalizovať rakovinu, niektoré z nich môžu a včasná návšteva lekára by tak mohla zachrániť váš život. Doktorka Whitakerová odporúča poradiť sa s lekárom, ak dlhodobo trpíte jedným z nasledujúcich príznakov.

Zmeny v črevných návykoch

V štúdii doktorky Whitakerovej 18 percent ľudí uviedlo, že zažili zmeny vo svojom zažívaní, išlo o zmeny v čase vyprázdňovania, množstvo alebo veľkosti ich stolice. Aj keď toto narušenie môže byť obvykle spôsobené niektorými potravinami alebo liekmi, ak sa tak deje pravidelne a dlhodobo, mohlo by to byť podľa doktorky Whitakerová znamením rakoviny čriev.

Karcinóm hrubého čreva sprevádza niekoľko rozpoznateľných príznakov, ktoré sa týkajú zažívania.

"Určite je dôležité zbystriť, ak sa objaví krv v stolici, ďalej potom zvracanie, hnačka alebo naopak zápcha," vysvetľuje Pavla Myslíková, praktická lekárka z Lekárskeho domu Praha 7. "Pri tomto druhu rakoviny sa objavuje tiež silná bolesť brucha a kŕče. Niekedy sa totiž stane, že nádor zablokuje hrubé črevo a vytvorí prekážku. V takom prípade je vždy nutný okamžitý zákrok lekára. Aj vyššie zmienený neplánovaný úbytok na váhe sa môže pri rakovine čriev objaviť," dodala doktorka Myslíková a upozornila, že k lekárovi je nutné zájsť vždy, keď problémy so zažívaním neustupujú, zhoršujú sa a sú dlhodobé.

Hrče alebo hrčky

Ak na sebe kdekoľvek na tele objavíte podozrivú hrčku, nechajte si ju pre pokoj duše vyšetriť lekárom.

V prieskume doktorky Whitakerovej 7,5 percent ľudí nahlásilo, že majú alebo niekedy mali na tele podozrivú hrčku. Aj keď 67 percent z nich informoval o hrčke svojho lekára, 77 percent účastníkov prieskumu si nemyslelo, že by ich hrčka mohla byť znamením niečoho vážnejšieho.

Kašeľ či zachrípnutie

Aj keď je práve sezóna chrípok a nachladnutí, kašeľ nemusí byť len banálnym príznakom vírusového ochorenia. Pozor si dajte obzvlášť na pretrvávajúci kašeľ bez ďalších chrípkových príznakov.

Podľa doktorky Whitakerovej by totiž mohol ukazovať na rakovinu hrtanu, pľúc alebo štítnej žľazy. Kašeľ bol pritom medzi účastníkmi prieskumu najčastejšie sa vyskytujúcim príznakom.

Zmeny v činnosti močového mechúra

Zápal močových ciest je častým problémom mnohých žien aj mužov, a preto sú príznaky typické pre tento zápal zvyčajne ignorované a liečené ako ďalší zápal močových ciest.

Ale nech už ste muž alebo žena, ak si všimnete krv vo svojom moči, trpíte častým pocitom na močenie alebo vás močenie bolí, radšej to oznámte svojmu lekárovi, aby vylúčil rakovinu močového mechúra, obličiek alebo prostaty.

Pretrvávajúca bolesť hrdla

Nepríjemná bolesť v krku a sťažené prehĺtanie patria rovnako ako kašeľ medzi typické príznaky prechladnutia. Avšak dlhodobá bolesť v krku by mohla ukazovať na vážnejší problém, ako je rakovina hrtanu alebo krku.

Doktorka Whitakerová podotkla, že 78 percent účastníkov jej prieskumu nepovažovalo bolesť v krku za nič vážne.

Nevysvetliteľný úbytok váhy

Podľa American Cancer Society môže byť nevysvetliteľný úbytok na váhe 4,5 kilogramov a viac prvým príznakom rakoviny. Najčastejším dôvodom úbytku váhy pri rakovine je podľa doktorky Myslíkovej väčšinou nevoľnosť a nechutenstvo, pričom najčastejšie sa tento príznak prejavuje pri rakovine pľúc, pankreasu, hrubého čreva alebo pri leukémii.

"Ale nie je to dogma. Rýchly úbytok váhy sa môže prejaviť pri akomkoľvek typu rakoviny," upozornila Myslíková.

Krvácanie

Akékoľvek krvácanie bez zjavnej príčiny zvyčajne neveští nič dobrého. Vykašliavanie krvi by podľa doktorky Whitakerovej mohlo ukazovať na rakovinu pľúc, krv v stolici by mohla byť znamením rakoviny čriev alebo konečníka.

Ženy, ktoré zažívajú nevysvetliteľné vaginálne krvácanie by mali byť vyšetrené, aby sa vylúčila rakovina krčka maternice alebo maternice. Krvavý výtok z bradavky by mohol signalizovať rakovinu prsníka, zatiaľ čo krv v moči rakovinu močového mechúra a obličiek.

Nevysvetliteľná bolesť

Pretrvávajúca bolesť v nejakej časti tela je spôsob, ako nám telo signalizuje nejaký problém, ktorý môže byť úplná banalita, alebo tiež bohužiaľ závažný stav, ako je rakovina kostí alebo vaječníkov. Podľa American Cancer Society bolesť vyvolaná rakovinou zvyčajne znamená, že sa rakovina už rozšírila, preto doktorka Whitakerová radí pri každej dlhodobej bolesti zájsť k lekárovi.

Podľa jej prieskumu len asi 40 percent ľudí sa obávalo, že by ich bolesť mohla byť vážnejšieho pôvodu.

Doktorka Myslíková súhlasí s tým, že spočiatku väčšinou rakovina naozaj nebolí, ale rýchlo pácha nezvratné zmeny na organizme, ktoré nakoniec môžu viesť až k smrti.

"Keď už sa potom objaví bolesť, môže byť znakom už závažného štádia rakoviny. Tiež to ale nie je pravidlom. Každý človek je iný, inak reaguje na ochorenia a tiež každá rakovina sa prejavu rozdielnym priebehom. Ale bolesť nie je jediným príznakom, ktorý by odhaľoval prítomnosť rakoviny," uviedla lekárka Myslíková, ktorá radí sledovať svoje telo a vnímať jeho zmeny.

"Či už ide o hrče, zmeny na koži, chudnutie, celkovú slabosť alebo ďalšie príznaky. A ako také ich konzultovať s lekárom na pravidelným preventívnych prehliadkach," uzavrela doktorka Pavla Myslíková z Lekárskeho domu Praha 7.

01 - Modified: 2008-01-05 10:09:47 - Feat.: 0 - Title: Priepasť názorov medzi Francúzmi a Nemcami na ECB sa nedá preklenúť
01 - Modified: 2023-06-11 22:40:47 - Feat.: - Title: Pápež sa naďalej zotavuje. Pozeral omšu v televízii, trochu chodil aj pracoval 02 - Modified: 2023-06-11 07:00:00 - Feat.: - Title: Chcete vysadiť hormonálnu antikoncepciu? Pozrite sa, čo sa stane s vaším telom 03 - Modified: 2023-06-09 12:32:32 - Feat.: - Title: Chystá sa boj proti kvapaline do ostrekovačov? Prostredie znečisťuje viac než brzdy, pneumatiky i motor 04 - Modified: 2023-06-08 13:06:21 - Feat.: - Title: Nová štúdia potvrdila to, čoho sme sa báli. Táto sociálna sieť je pre siete pedofilov hlavnou platformou, máš ju určite aj ty 05 - Modified: 2023-06-03 13:49:18 - Feat.: - Title: Slovenskí vedci prišli s novou metódou na skoré odhalenie rakoviny prostaty, využíva nanotechnológie
menuLevel = 2, menuRoute = style/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
12. jún 2023 04:35