Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.08.2017, 12:17

Nemecký ošetrovateľ zavraždil v nemocniciach 90 ľudí. Chcel sa chváliť oživovaním

Nemecký ošetrovateľ zavraždil v nemocniciach 90 ľudí. Chcel sa chváliť oživovaním
Zdroj: Reuters

Bývalý ošetrovateľ Niels H. podľa vyšetrovateľov zavraždil v dvoch nemeckých nemocniciach najmenej 90 pacientov. Na tlačovej konferencii v Oldenburgu to dnes uviedli zástupcovia osobitnej komisie, ktorá sa činmi niekdajšieho ošetrovateľa z rokov 1999 až 2005 zaoberá. Niels H. sa už skôr na súdoch musel zodpovedať z šiestich prípadov a bol odsúdený na doživotie.

"Vďaka práci osobitnej komisie Kardio v posledných takmer troch rokoch sa podarilo preukázať ďalších celkom 84 vrážd. Osemdesiatštyri vrážd, ktoré Niels H. spáchal v nemocnici Delmenhorste a na klinike v Oldenburgu," uviedli dnes zástupcovia komisie. Uvedený počet podľa nich ale bude zrejme ešte o dosť vyšší, pretože časť pacientov bola po smrti spopolnená, takže nebolo možné preveriť ich pozostatky.

Policajti počas vyšetrovania exhumovali pozostatky 99 ľudí, ktorí zomreli v nemocnici v Delmenhorste na severozápade Nemecka, a u 48 z nich došli k záveru, že boli obeťou vraždy. V neďalekom Oldenburgu Niels H., ktorý má teraz 40 rokov, zrejme zavraždil ďalších 36 ľudí.

Na klinike v Oldenburgu pracoval Niels H. v rokoch 1999 až 2002, v nemocnici v Delmenhorste potom v rokoch 2003 až 2005. Na jeho činy sa prišlo až v júni 2005, kedy ho jedna zo zdravotných sestier videla, ako pacientovi podáva liek, ktorý vôbec nemá dostávať.

V roku 2008 poslal súd v Oldenburgu ošetrovateľa na 7,5 roka do väzenia za pokus o vraždu. O sedem rokov neskôr ho ten istý súd odsúdil na doživotie za dve vraždy, dva pokusy o vraždu a dva prípady ťažkého ublíženia na tele. V rovnaký rok sa Niels H. priznal ku zhruba 90 činom, pri ktorých podľa neho zomrelo asi 30 pacientov.

Nemecké médiá už skôr uviedli, že ošetrovateľ pomocou liekov privádzal pacientov do stavu vyžadujúceho oživovanie, aby pri ich následnej záchrane mohol preukazovať svoje schopnosti, čo sa mu ale vždy nepodarilo. Upozorňovali aj na závažné zlyhania kontrolných mechanizmov v oboch zdravotníckych zariadeniach.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.