Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.09.2017, 17:42

Rakúska škôlka vyradila bravčové mäso. Rodičia sa búria

Rakúska škôlka vyradila bravčové mäso. Rodičia sa búria
Zdroj: Reuters, Ilustračná snímka

Materská škola v dolnorakúskom Amstettene sa rozhodla vyradiť z jedálnička bravčové mäso a výrobky z želatíny s ohľadom na stravovacie zvyky detí z iných kultúr.

Obmedzenie bravčového vyvolalo kritiku časti rodičov a niektorých politikov. Potom, čo sa rodičia detí na bravčové chýbajúce v jedálničku sťažovali už niekoľko týždňov, dostali list s vysvetlením.

"Pretože s nami obedujú i deti z iných kultúr, nebudeme podávať žiadne bravčové mäso ani výrobky z neho," citoval list web oe24.at. Rozhodnutie materskej školy vzbudilo medzi niektorými ľuďmi rozhorčenie.

Kritizoval ho napríklad zástupca starostu mesta Dieter Funke. "Ak náboženstvo zakazuje veriacim jesť bravčové mäso, rešpektujem to. Doteraz, keď deti nechceli bravčové, museli si priniesť vlastnú desiatu," povedal Funke, ktorý kandiduje za ľudovcov rakúskemu denníku NÖN.at.

"Toto je ale zle. My nie sme tí, čo sa musia prispôsobiť. Ak nechcete jesť bravčové, nemusíte," dodal. Okrem ľudovcov sa proti rozhodnutiu postavili aj zástupcovia Slobodnej strany Rakúska (FPÖ).

"Chceme, aby rodičia hlasovali, či chcú, aby sa v školách a škôlkach bravčové mäso podávalo," oznámila médiám radkyňa Martha Harreiterová.

Starostka Amstettene Ursula Puchebnerová zdôraznila, že mesto škôlkam žiadne pokyny týkajúce sa stravovania nedalo.

"Materské školy upravujú jedálničky podľa svojich skúseností a hlavne podľa toho, čo deti chcú a čo nie," uviedla Puchebnerová.

"Mnohokrát som zo škôlok počula, že bravčové odmietajú aj nemoslimské deti," dodala starostka. Rozčúleniu svojho zástupcu Puchebnerová nerozumie. Ak podľa nej chcú rodičia kŕmiť svoje deti bravčovým, môžu im ho ponúknuť cez víkendy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.