Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.10.2021, 08:45

Puigdemont žiada Európsky parlament o imunitu. V Taliansku ho čaká súd

Na bývalého katalánskeho premiéra a ďalších politikov je v Španielsku vydaný zatykač.

Puigdemont žiada Európsky parlament o imunitu. V Taliansku ho čaká súd
Zdroj: TASR

Bývalý katalánsky premiér Carles Puigdemont požiadal v piatok Všeobecný súd EÚ, aby mu opätovne priznal imunitu poslanca Európskeho parlamentu (EP). Informovala o tom agentúra AFP a denník El Mundo na svojej webovej stránke.

Puigdemont sa v pondelok 4. októbra postaví pred odvolací súd v meste Sassari na Sardínii, ktorý rozhodne o jeho vydaní do Španielska.

Puigdemonta, ktorý žil od roku 2017 v exile v Belgicku, zadržali vo štvrtok 23. septembra v Taliansku na Sardínii a po svojom zadržaní strávil noc za mrežami.

Nasledujúci deň sudkyňa nariadila jeho prepustenie s tým, že hoci jeho zadržanie nebolo nezákonné, neexistuje dôvod na obmedzenie slobody jeho pohybu.

Z rozhodnutia vyplynulo, že Puigdemont môže až do pojednávania stanoveného na pondelok 4. októbra opustiť Taliansko.

Európsky parlament Puigdemonta, ako aj dvoch ďalších europoslancov podporujúcich nezávislosť Katalánska - Antoniho Comína a Claru Ponsatíovú - v marci zbavil imunity, ktorou disponovali od roku 2019. Toto rozhodnutie následne potvrdil koncom júla i Všeobecný súd EÚ v Luxemburgu.

Na túto trojicu europoslancov je v Španielsku vydaný zatykač pre podnecovanie k vzbure, ktorého sa mali dopustiť počas neúspešného pokusu o vyhlásenie nezávislosti Katalánska v roku 2017. Zorganizovali referendum, ktoré však Madrid vyhlásil za protiústavné.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.